Ekocentrum získalo dotaci na návštěvnické centrum v Českém ráji

Ekocentrum Oldřichov v Hájích na Liberecku získalo evropsku dotaci na nové návštěvnické centrum v Českém ráji. Stavba si podle odhadu vyžádá bezmála 38 milionů korun, z operačního programu životní prostředí se zaplatí 90 procent nákladů. ČTK to za obecně prospěšnou společnost řekla Lucie Fürstová. Takzvaný Dům přírody v Dolánkách u Turnova chce Ekocentrum otevřít na podzim 2015. 

V návštěvnické centrum se promění bývalá škola u železniční stanice. Přestavba by měla začít na jaře příštího roku. Po dokončení najdou návštěvníci v expozici informace o pískovcových skalních městech, krajinných dominantách a vyvřelinách a také o vlivu člověka na okolní krajinu a přírodu Českého ráje. Pro školy a školky budou pracovníci centra pořádat ekologické výukové programy a v infocentru chtějí nabízet regionální potraviny. 
    
Ředitel Ekocentra Radek Hromádka odhaduje, že za rok by do návštěvnického centra mohlo přijít asi 9000 lidí a výukových programů by se mohlo zúčastnit minimálně 2000 dětí. 
    
Projekt původně dva roky připravovala turnovská radnice, provozní náklady se jí ale zdály vysoké, a tak od rekonstrukce školy ustoupila. Ředitel Ekocentra odhaduje, že na provoz bude ročně potřeba 1,6 milionu korun. Zhruba třetinu nákladů by mohly pokrýt výnosy ze vstupného a výukových programů, zbytek by Ekocentrum uhradilo z příspěvků od Libereckého kraje, Turnova a Agentury ochrany přírody a krajiny. 
    
Obdobný projekt, jaký plánuje u Turnova, má Ekocentrum už v Oldřichově v Hájích. Provozuje tam stálou expozici Jizerské hory všemi smysly. 
 
zdroj: ČTK