Zasněžování v Libereckém kraji komplikuje inverzní počasí

Inverzní ráz počasí komplikuje zasněžování v lyžařských areálech Libereckého kraje. Přesto by nabídka pro lyžaře měla být o víkendu širší než před týdnem. Jezdit by měla začít například lanovka na Lysou horu v Rokytnici nad Jizerou nebo na Rýžoviště v Harrachově. V areálech je do půl metru zmrzlého či technického sněhu. Stále mimo provoz s velkou pravděpodobností zůstane Ještěd, vyplývá ze včerejšího vyjádření provozovatelů pro ČTK. 

"Podmínky se dost mění, v úterý jsme byli ve stavu, že to už zabalíme. Pak se to najednou rychle změnilo a nyní vyrábíme sníh na plný výkon," uvedl ředitel areálu na Ještědu Jan Svatoš. Podle něj pracují na tom, aby spustili Pláně, Libereckou a F10. Přesný termín zatím na Ještědu nemají, areál ale chtějí otevřít nejpozději o vánočních prázdninách. Svátky totiž dělají na Ještědu až třetinu ročních tržeb. 
    
Inverzní ráz počasí dělá problémy při výrobě sněhu i v Rokytnici nad Jizerou v Krkonoších, kde se již ale v části areálu v Horních Domcích od minulého týdne lyžuje. "Dole je minus sedm a nahoře nula. Je to ale lepší než v minulých dnech, kdy bylo na vršku i plus osm," uvedl ředitel rokytnického areálu Jiří Krtička. Od soboty začne jezdit lanovka na Lysou horu. "Zatím se ale bude moci lyžovat jen po modré, na červené není dostatek sněhu," dodal Krtička. 
    
Rozšíří se i nabídka v Harrachově. Od pátku bude možné lyžovat na Rýžovišti. "Zatím jen na červené a modré. Pokud budou dobré podmínky k zasněžování, do týdne by mohla být i černá," uvedl náčelník lanovky v Harrachově Milan Goč. 
    
V Jizerských horách budou o víkendu alespoň v částečném provozu všechny velké areály. V Pasekách nad Jizerou se sice porouchala lanovka, od pátku ale bude opět jezdit. Začne se lyžovat také na Bedřichově, i když zatím jen na dětském vleku na Malinovce. 
    
Ideální nejsou ani podmínky pro běžkaře, přesto upravené stopy najdou v Krkonoších i Jizerských horách. Běžkaři by ale měli dbát zvýšené opatrnosti, na tratích jsou totiž ledové plotny. V Jizerských horách je nebezpečná zejména Olivetská hora. "Za šera tam doporučuji sundat běžky a nést v ruce," řekla Jana Lhotová z Jizerské o.p.s., jež se stará o údržbu tratí na Jizerské magistrále.
 
zdroj: ČTK