7 000 těžkých osudů, 43 ze Semilska. Rodinám s vážným onemocněním pomáhají lidé po celé ČR

Vážné onemocnění dítěte či nečekaná onkologická diagnóza změní život od základů. K velké psychické zátěži a strachu o zdraví svých blízkých se přidávají i problémy finanční. A v tu chvíli podávají pomocnou ruku desetitisíce dárců po celé České republice, kteří již osmým rokem rodinám pomáhají prostřednictvím nadace Dobrý anděl.

„Od vzniku nadace v roce 2011 Dobří andělé pomohli už 7000 rodinám, 43 pochází ze Semilska. Aktuálně příspěvky každý měsíc rozdělujeme mezi více než 3,5 tisíce rodin, které zasáhla vážná nemoc,“ vysvětluje Šárka Procházková, ředitelka nadace. „U většiny rodin nemůže jeden z rodičů docházet do zaměstnání - ať už kvůli tomu, že onemocněl on sám, nebo kvůli péči o nemocné dítě. Pravidelná finanční podpora rodinám částečně umožňuje pokrýt chybějící příjem i náklady spojené s léčbou – speciální stravu, zdravotní pomůcky, doplňky stravy, rehabilitace, ale také například dopravu do nemocnice,“ dodává. Veškeré příspěvky dárců nadace odevzdává do posledního haléře rodinám.

Andulka (2) ze Semilska má zřejmě vzácnou nemoc, kterou má na světě jen 20 lidí

Manželé Anna a Tomáš z Chuchelny se svého prvního potomka nemohli dočkat. Radost z narození dcery po dvou měsících vystřídal pocit beznaděje a strach. Téměř dva roky čekala rodina na stanovení diagnózy a tím pádem i vysvětlení příčiny jejích zdravotních problémů. „S největší pravděpodobností má naše Andulka závažné genetické onemocnění, se kterým na světě žije jen 20 lidí. Jedná se o infantilní systémovou hyalinózu. Ta způsobuje ukládání hyalinu do veškerých pojivových tkání, kloubů, sliznic a srdce. To je příčinou závažných zdravotních komplikací zejména v trávicích orgánech a motorice. Každý pohyb je velmi bolestivý. Andulka nemůže být na bříšku, neleze, nesedí, nechodí. Denně se s ní snažíme cvičit, bohužel za doprovodu pláče, ale je to potřeba. Zatím to vypadá, že její mentální vývoj odpovídá věku, o to více ji její omezení trápí. Bohužel je navíc napojená 16 hodin denně na parenterální žilní výživu,“ vysvětluje paní Anna. Andulka je v péči mnoha lékařů. „Nejvíce jezdíme do Prahy, nyní i každý týden na kontrolní hospitalizaci, protože v létě dcera prodělala otravu krve,“ doplňuje svou ženu Tomáš. Před pár měsíci přijali Andulku do výzkumné studie, která probíhá v Německu. Rodina tak má další naději: „Možná se podaří najít způsob léčby,“ doufají oba rodiče.

Začátkem roku začali rodině pomáhat Dobří andělé. Z příspěvků mohou rodiče pokrýt náklady na dojíždění k lékařům nebo například nákup kompenzačních a rehabilitačních pomůcek. „Jsem na rodičovské dovolené, náš hlavní příjem domácnosti zajišťuje Tomáš, který pracuje jako instalatér. Příspěvky Dobrých andělů nám vytrhly velký trn z paty. Díky nim můžeme dopřát dceři lepší péči,“ komentuje pravidelnou pomoc Anna.

Každý měsíc dalších 100 rodin

Nadace Dobrý anděl přijme průměrně 107 nových rodin měsíčně. Rodinám pomoc Dobrých andělů doporučují lékaři, sociální pracovníci, ale i lidé z jejich okolí. Hlavní podmínkou pro přijetí je fakt, že se jedná o rodinu s nezaopatřenými dětmi, v níž se rodič nebo dítě potýká s onkologickým onemocněním, nebo kde dítě trpí jinou vážnou nemocí. Žádost, kterou rodina vyplňuje, musí vždy potvrdit lékař. Přijetí do systému pomoci, a tedy i odeslání příspěvku, pak trvá pouhých pár dnů. „Snažíme se vše co nejvíce urychlit tak, abychom mohli rodině hned první pracovní den měsíce následujícího po podání žádosti, poslat první příspěvek,“ vysvětluje Šárka Procházková a dodává: „Čím dříve začneme pomáhat, tím více rodině můžeme v těžké situaci ulehčit.“