Bytová výstavba v Libereckém kraji byla loni nejnižší za 14 let

Bytová výstavba v Libereckém kraji byla loni nejnižší za posledních 14 let. Stavbaři loni zahájili výstavbu 637 bytů a dokončili 774 bytů. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu. V celé ČR byla loni zahájena výstavba 22.108 bytů, o 7,3 procenta méně než v roce 2012. Méně bytů se loni začalo stavět v téměř všech krajích, výjimkou byly Praha, Karlovarský a Olomoucký kraj. 

Meziročně se loni začalo stavět v Libereckém kraji o 14,7 procenta bytů méně než v roce 2012. Horšího výsledku dosáhly jen tři jiné kraje, více než čtvrtinový byl propad v Ústeckém a Zlínském kraji. 
    
V Libereckém kraji v posledních letech výrazně ubylo projektů na výstavbu bytových domů, staví se hlavně rodinné a řadové domy. Oproti minulosti tak výstavba poklesla o více než polovinu, například ještě v roce 2009 stavbaři v kraji zahájili stavbu více než 1500 bytů. 
    
Ještě horší je situace v dokončených bytech, kterých ve srovnání s rokem 2012 ubylo o 38,2 procenta. Mezi kraji to je nejhorší výsledek a je to teprve počtvrté od roku 2000, kdy v kraji bylo dokončeno méně než tisíc bytů. I mezi dokončenými byty výrazně převažují rodinné domy. V bytových domech vzniklo jen 52 bytů, v nebytových budovách šest a přestavbou nebytových prostor dalších 48 bytů. 
    
V poslední době začíná být ale cítit v oblasti výstavby bytů přece jen oživení - objevují se nové projekty. Například někdejší areál Interlany v liberecké čtvrti Františkov chce soukromý investor proměnit v rezidenční komplex. Po roce 2016 by tam mělo vzniknout více než 300 nových bytů.
 
zdroj: ČTK