Č. spořitelna zatím dominantu Turnova neprodala, bude další kolo

Česká spořitelna v prvním kole veřejné soutěže nerozhodla, komu prodá nejhonosnější dům v Turnově. Zájemci mohou opakované nabídky podávat do 30. ledna. ČTK to řekla Gabriela Vítková ze společnosti Knight Frank. Realitní firma prodej novorenesanční památky z počátku 20. století pro banku zajišťuje.

S ohledem na pokračující soutěž ale nechtěla Vítková uvést, kolik zájemců se přihlásilo. "Řádově jich jsou jednotky," uvedla.
 
Jedním z nich je turnovská radnice. "Dostali jsme e-mail s doporučením, abychom zvedli cenu," řekl dnes novinářům starosta Tomáš Hocke (Nezávislý blok). Cena dominanty náměstí Českého ráje, která vypadá jako radnice, se odhaduje na 20 až 30 milionů korun. "Šli jsme níže," poznamenal starosta. Kvůli konkurentům přesnou částku nesdělil. "Předpokládám, že naší nabídku zopakujeme. A teď jde o to, zda uvedeme částku stejnou, anebo ji nějakým způsobem, spíše kosmetickým, zvýšíme," dodal.
 
Třípatrovou budovu s freskovou výzdobou průčelí postavila v roce 1907 městská spořitelna na místě někdejšího zájezdního hostince U Zlatého orla. Cenu za budovu spořitelna nestanovila. Nyní je obsazena zhruba polovina třípodlažní budovy. Česká spořitelna chce v přízemí budovy zůstat minimálně několik let. Pokud by město vyhrálo, muselo by s bankou uzavřít nájemní smlouvu na sedm let s opcí na dalších až šest let. Jedno patro užívá i úřad práce, který má ve smlouvě na dobu neurčitou půlroční výpovědní lhůtu.
 
Město plánuje, že do honosného domu sestěhuje v několika etapách úředníky, kteří mají sídlo mimo budovu městského úřadu. Nyní jsou v dalších čtyřech objektech. Radnice si od toho slibuje snížení nákladů na provoz i lepší řízení úřadů. Budova spořitelny je relativně v dobrém stavu, generální rekonstrukce se dočkala v roce 1998, kdy získala i moderní přístavbu. Problém je jen se zemní vlhkostí, interiér a fasády potřebují dílčí opravy a budova je také vysoce energeticky náročná. Provozní náklady se ročně pohybují kolem dvou milionů korun. Nevýhodou domu na hlavním turnovském náměstí je také malý počet míst k parkování a komplikovaný přístup pro tělesně postižené.
 
zdroj: ČTK