Domácnosti v Turnově mohou díky třídění odpadu ušetřit

Domácnosti v Turnově na Semilsku mohou od Nového roku třídit odpad do pytlů a díky tomu si příští rok snížit poplatek za likvidaci odpadu až o polovinu. Podobný systém zavedli už před několika lety třeba v Novém Boru, kde se do něj zapojilo na 800 domácností. Tam ale žádnou hranici nemají a díky tomu některé domácnosti za odpad vůbec platit nemusí. V Turnově se zatím do systému zaevidovalo kolem 170 domácností, řekl dnes novinářům místostarosta Otakar Špetlík (ODS). 

Turnov umožňuje domácnostem třídit papír, plasty, nápojové kartony a také směsné kovy, jako jsou plechovky od nápojů, konzervy nebo třeba víčka od pivních lahví. Na každý odpad je pytel jiné barvy, který domácnost zaváže a označí čárovým kódem. Za každý kilogram papíru získá domácnost na své konto 50 haléřů, za ostatní odpady dokonce 1,50 Kč. "Pytle se budou svážet každou první středu v měsíci, nebo je mohou lidé sami odvézt do sběrného dvora," řekl Špetlík. 
    
Domácnosti v Turnově platí už od loňského roku za odpad roční paušál 660 korun. Poplatek patří k nejvyšším v kraji, většina měst a obcí účtuje svým obyvatelům stále 500 korun. "Turnov má ale řadu úlev, méně platí senioři nebo děti do tří let," upozornil místostarosta. Likvidace komunálního odpadu stála radnici loni 12,68 milionu korun. "Na poplatcích vybereme osm až 8,5 milionu, zbytek musíme doplatit z městské kasy," dodal Špetlík. 
    
Do nového systému se mohou zapojit všichni lidé trvale bydlící v Turnově, kteří nemají vůči městu žádné dluhy a poplatek za odpad zaplatí ve stanoveném termínu - do 31. března. Zájemci o třídění se musejí zaregistrovat na městském odboru životního prostředí, kde dostanou pytle i samolepky s čárovými kódy na sbírané komodity. Sleva se projeví až při placení poplatku za odpad v roce 2015.
 
zdroj: ČTK