Dva muži dostali za brutální vraždu seniora z Tanvaldu 17 let

Dvojici mužů obžalovaných z loňské brutální vraždy sedmdesátiletého muže z Tanvaldu potrestal Krajský soud v Liberci 17 lety vězení. Organizátor akce, který se ale na smrti seniora nepodílel, dostal za zorganizování loupeže osm let. Rozsudek není pravomocný, odvolali se všichni obžalovaní. Státní zástupkyně si ponechala lhůtu na odvolání.  

Podle státní zástupkyně sice obžalovaní událost líčí odlišně a ve svůj prospěch, důkazy jsou podle ní ale jasné. "Obžaloba byla potvrzena, hlavní líčení nepřineslo podstatnější změny. Pro pachatele byl muž vzhledem k věku a zdravotnímu stavu snadnou obětí," uvedla.

Podle obžaloby loupež naplánoval osmadvacetiletý Josef Husička, který se se seniorem znal osobně. Husička svým komplicům údajně tvrdil, že jsou v bytě dva miliony korun a zlato. Pachatelé však našli jen 1200 korun a dva mobilní telefony.
 
Podle obžaloby se na loupeži Husička domluvil s jednatřicetiletým Leošem Lipenským a sedmadvacetiletým Ladislavem Olahem, které penzista osobně neznal. Organizátor při akci čekal ve voze. Seniora podle vyšetřování muži v bytě povalili na podlahu, brutálně zbili a omotali páskou. Podle policistů neměl spoutaný muž šanci sám se zachránit.
 
Podle Husičky cílem akce nebylo násilí. "Cítím se vinen z podvodu, násilí nemělo být použito," uvedl dnes při závěrečné řeči.
 
Podle Lipenského mělo jít o loupež, nikomu nechtěl ublížit. Olah tvrdí, že u něj převládl strach z Lipenského. Toho dnes označil za původce násilí vůči seniorovi. Podobně se vyjádřil i Husička, který však při činu nebyl. "Lituji toho, že jsem Lipanského oslovil," řekl.
 
Sedmdesátiletý muž zemřel násilnou smrtí v 10. patře panelového domu v nedělní podvečer 13. března. Příčinou smrti bylo, že nemohl dýchat. Měl zalepený nos a ústa a současně se dusil zvratky. Utrpěl ale také mnoho podlitin a měl zlomené žebro. O den později jeho tělo objevili hasiči přivolaní proto, že důchodce neotvíral.
 
O zavražděném se v Tanvaldu říkalo, že získal z pojistky slušné peníze. Senior je půjčoval, 20.000 od něj získala i Husičkova družka, dluh ale nesplatila. Od místních Romů si senior podle výpovědi Husičky nechával sjednávat dámskou společnost. Podílel se na tom i Husička.
 
V tanvaldském bytě se neštěstí stalo i zhruba o rok dříve. Manželka zavražděného tehdy vypadla z okna v desátém patře a spadla do hromady sněhu. Pád sice přežila, zemřela však po několika týdnech v nemocnici.
 
zdroj: ČTK