Emoce a paragrafy v základní škole

V jablonecké Základní škole ve mšenské Mozartově ulici došlo koncem února k incidentu mezi žáky a učitelem, který reagoval na agresivitu jednoho ze žáků vůči spolužačce. Na základě tohoto incidentu ředitel školy zahájil šetření a stanovil jeho postup ukončením pracovního poměru učiteli. Tento návrh, který dotčený neakceptoval, vyvolal ostrou reakci i mezi ostatními pedagogy, rodiči a žáky. Proto oba, ředitel i učitel, přišli jednat na půdu zřizovatele, kde po diskuzi ředitel přehodnotil navržený postup. Vzhledem k tomu, že se celá situace dotýká žáků, rodičů a učitelů, považují ředitel školy i dotčený učitel za velmi důležité všechny aktéry seznámit s výsledkem.

„Při přesunu početné skupiny žáků jsem zaslechl v šatně mezi skříňkami hluk. Viděl jsem, jak jeden ze žáků kopl do své spolužačky. Vzhledem k tomu, že nereagoval na slovní výzvu, chytil jsem ho za triko, vytáhl z hloučku dětí a dal mu pohlavek. Když jsem žáka pustil, zamotal se mezi dětmi a upadl. Následně se druhý žák celé věci posmíval a dostal také pohlavek,“ popisuje inkriminovaný moment zasahující učitel. Pracuje s dětmi od roku 1985, na ZŠ Mozartova učí od roku 1999 a nikdy se nedopustil žádného podobného přestupku. „Jsem si vědom, že takového řešení situace jsem se dopustit neměl a velmi toho lituji. Rodičům obou žáků jsem se omluvil. Situaci jsem řešil s úmyslem předejít další agresi. V jedné ze šestých tříd, kde jsem i třídním učitelem, se podobné přestupky žáků řešily i v minulosti,“ dodává.

Během jednání na půdě radnice došlo k přehodnocení navrženého postupu ředitele školy Karla Opočenského. „I nadále je pro mě zcela nepřijatelné, aby pedagog fyzicky napadl žáka. Rodičům chci garantovat bezpečnou školu, ve které se nemusejí bát o zdraví a bezpečnost svých dětí. Uvědomuji si, že mé rychlé jednání způsobilo nepřiměřené emoce a ve finále šlo o špatné řešení. Své rychlé rozhodnutí jsem přehodnotil a našli jsme takové řešení, které umožňuje celou situaci řádně vyhodnotit a vyřešit. V tuto chvíli bude pan učitel do dořešení kauzy mimo žáky formou překážky v práci, ale zůstává zaměstnancem školy,“ shrnul výsledek jednání na magistrátu ředitel ZŠ Mozartova Karel Opočenský.

„Jsem rád za toto přehodnocení, ve kterém vzal ředitel v úvahu i lidskou stránku celé věci,“ reagoval na výsledek řešený učitel.

Závěrem se k celému postupu řešení incidentu vyjádřil též náměstek primátora pro oblast humanitní David Mánek: „Těší mě, že došlo k přehodnocení rozhodnutí panem ředitelem a následně i k dohodě s panem učitelem, která je pro oba akceptovatelná.“