Helpíkův pohár putuje do Tanvaldu

Celkem 35 dvoučlenných hlídek z Jablonce, Tanvaldu a Pěnčína soutěžilo v krajském kole zdravotně-výchovného závodu o Helpíkův pohár v Jablonci nad Nisou. Zvítězily tanvaldské děti, jablonečtí soutěžící vybojovali 2. a 3. místo.  

Pořadatelé pro děti z pátých tříd základních škol připravili celkem pět stanovišť, na nichž mohly prokázat své znalosti a dovednosti a vypořádat se například s ošetřením zraněného cyklisty nebo se záchrannou člověka, kterého nečekaně přemohla srdeční slabost. „Děti kromě reakcí na nenadálé situace a postupu při ošetřování hodnotíme i za věcnou a srozumitelnou komunikaci se záchranáři, která je ve vypjatých situacích hodně důležitá,“ vysvětluje záchranář Miroslav Gorčík, který právě malé Helpíky na Jablonecku školí a připravuje na řešení nečekaných událostí

Školení dětí i konání závodu má již tradičně podporu města Jablonec nad Nisou. Celý závod pak odstartoval primátor Petr Beitl. „Člověk nikdy neví, co se může stát. K úrazům nebo nenadálým zdravotním komplikacím může dojít v běžném životě kdykoli a je dobře být na takovou situaci připravený, proto zdravovědu v Jablonci podporujeme systémově, ať už jde o Helpíka nebo Červený kříž, “ řekl primátor a dříve než odstartoval první hlídku, popřál dětem do závodu hodně štěstí. 

Letos podruhé se soutěž konala v areálu rýnovické školy v ulici Pod Vodárnou. Děti z rýnovické základní školy patří k již tradičním a úspěšným účastníkům soutěže a ředitelka školy Jana Mašindová v úvodu poděkovala jabloneckému primátorovi za finanční podporu zdravovědných školení. „Zatímco jinde v republice se musí školy na proškolování dětí finančně podílet, v Jablonci školení i samotnou soutěž finančně dotuje město,“ potvrdil slova paní ředitelky předseda sdružení Helpík Tomáš Stronček. 

Zatímco vloni zůstal pohár v Jablonci a radovaly se z něj děti ze školy Na Šumavě, letos si jej odvezli soutěžící z Tanvaldu. Prvních pět vítězných družstev postoupilo na celostátní kolo, které se koná na konci května ve Velkých Losinách.

1.    ZŠ Tanvald – 532 bodů
2.    ZŠ Svobodná, Jablonec n. N. – 479 bodů
3.    ZŠ Rýnovice – 459 bodů
4.    ZŠ Tanvald – 452 bodů
5.    ZŠ Pěnčín – 449 bodů

Preventisté Městské policie Jablonec nad Nisou připravili pro děti v doprovodném programu nesoutěžní dopravní kvíz zaměřený na povinnosti chodců, cyklistů a dopravní značení. Znalosti dětí byly na dobré úrovni a jednotlivé posádky odcházely ze stanoviště městských strážníků většinou s plným počtem bodů a malým dárkem.