Jablonec byl mezi 14 finalisty

Mezinárodní den památek a sídel připadá vždy na 18. dubna. A právě v tento den vyhlásili pořadatelé v prostorách Pražské křižovatky vítěze soutěže o titul Historické město roku 2022. Rozhodovalo se mezi 14 vítězi krajských kol, přičemž vítězem kola libereckého bylo statutární město Jablonec nad Nisou.

„Bylo příjemné stát na podiu společně s dalšími 13 vítězi krajských kol soutěže Historické město roku. A musím říci, že jsem byl pyšný na to, že se v našem městě, které je historicky poměrně mladé, daří památky úspěšně obnovovat,“ řekl jablonecký primátor Miloš Vele a dodal: „Díky vítězství v krajském kole za zdařilou obnovu MŠ Husova získal Jablonec nad Nisou 100 tis. korun spojených se ziskem titulu krajské Historické město roku 2022 a dalších 100 tis. daroval městu Liberecký kraj. Finance využijeme na repasi radničních vitrážových oken.“

Soutěž o titul Historické město roku pořádají Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Ministerstvo kultury a Ministerstvo pro místní rozvoj, která oceňují nejlepší uplatnění dotací z Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. „Město Jablonec nad Nisou každoročně finančně podporuje nejen kulturní památky, ale i další objekty v MPZ. Pro ně máme připravený Program obnovy Městských památkových rezervací Jablonec nad Nisou, letos je v něm alokovaná částka 2 miliony korun, žadatelé mohou získat dotaci až 200 tis. Kč,“ doplňuje Iveta Habadová, vedoucí oddělení dotací.

Krajští vítězové soutěže o titul Historické město roku 2022: České Budějovice, Horažďovice, Cheb, Jablonec nad Nisou, Jemnice, Jičín, Kolín, Lomnice, Praha 1, Příbor, Šternberk, Valašské Meziříčí, Vysoké Mýto, Žatec. Vítězem soutěže Historické město roku 2022 se stalo Vysoké Mýto.