Jablonec finančně podpoří integrační centrum Sokolka

Statutární město bude přispívat měsíčně TJ Sokol Jablonec n. Nisou částku 55 tis. korun. Peníze jsou určené na provoz integračního centra pro uprchlíky z Ukrajiny v budově jablonecké sokolovny ve Fügnerově ulici. 

Jablonečtí radní na svém mimořádném jednání schválili smlouvu, na jejímž základě bude město vyplácet odměnu jablonecké tělovýchovné jednotě. „Měsíční příspěvek je určený na chod integračního centra pro uprchlíky z Ukrajiny, které vzniklo v souvislosti s humanitární krizí a válkou na Ukrajině,“ říká primátor města Jiří Čeřovský. 

Na základě smlouvy, uzavřené do 30. června, bude město měsíčně poukazovat tělovýchovné jednotě 55 tis. korun.  „Za březen pak město vyplatí alikvotní část odměny odpovídající době provozu integračního centra Sokolka, které začalo pracovat 21. března,“ připomíná primátor Čeřovský. 

Naopak Sokol se zavázala pomáhat se zajištěním základních potřeb uprchlíků, vytvořit komunitu, podněcovat socializaci, kulturní aktivity, jazykové vzdělávání a propojovat profesní oblasti. „Poslední zmíněnou službu by měly garantovat dva pracovníci, z nichž jeden bude koordinátorem programu integračního centra, druhý bude zastupovat ukrajinskou komunitu, proto musí ovládat ukrajinštinu,“ upřesňuje náměstek primátora pro oblast humanitní David Mánek, který dodává, že integrační centrum bude úzce spolupracovat s magistrátními odbory, konkrétně s humanitním, sociálních věcí a zdravotnictví, s oddělením krizovým a správy bytů i s městskou policií.

Důležitou součástí práce integračního centra jsou asistence sociálního poradenství pro uprchlíky, spočívající v pomoci se základní administrativou a řešením základních životních situací. V sokolovně se zaměří také na volnočasové aktivity uprchlíků, zejména dětí apod.

Pro potřeby integračního centra vyhlásilo statutární město také humanitární sbírku, konkrétně potravinovou pomoc. Žádané jsou těstoviny, konzervy, rýže, mléko, olej, jedlé tuky, paštiky, instantní polévky a pokrmy, polévky „do hrníčku“, mouka, cukr, sůl, základní koření, dětská výživa, přesnídávky, pitíčka, cereálie. Vše dárci mohou odevzdávat v sokolovně ve Fügnerově ulici, a to od pondělí do pátku v době od 10 do 18 hodin.