Jablonec otevřel veřejný sprchovací box

Ve středu 24. května předalo statutární město Jablonec nad Nisou neziskové společnosti Naděje sprchovací box, tzv. sprchomat. Město za něj zaplatilo něco přes půl milionu korun a sprchovací kabina je zdarma k dispozici všem, kdo ji budou potřebovat. V současné době je v Libereckém kraji jediná.

Nový sprchovací box rozdělený na dvě místnosti – malou šatnu a vlastní koupelnu včetně toalety – je umístěný u azylového domu v jablonecké ulici Za Plynárnou. Instaloval a zaplatil jej magistrát, investice je necelých 526 tis. korun.

„Kabina bude v provozu ve všední dny vždy od 8 do 15 hodin. Bude zamčená a klíče d ní bude mít k dispozici buď terénní pracovník nebo vedoucí azylového domu a půjčovat je bude po domluvě,“ popisuje provoz Milena Havrdová, oblastní ředitelka Naděje.

„Pokud jsem před necelými osmi lety, když jsme otevírali azylový dům, měli o jeho umístění nějaké pochybnosti, tak ty se úplně už rozmysleli. Místo jsme zvolili dobře i to, že jsem tu azylový dům zřídili. A sprchovací box je jen další krok,“ říká jablonecký primátor Miloš Vele.

První impuls sprchovací kabinu u azylového domu instalovat vznikl v době covidu. „Služby se zavíraly, nebo zavřené už byly, nikdo nikam nesměl, ani my jsme si nákazu do domu nechtěli vnést. A tady se ukázala potřeba podobnou službu mít,“ tvrdí Havrdová a dodává, že někteří klienti Naděje dávají přednost anonymitě. „Proto nechtějí využít hygienické zařízení, které mají k dispozici v denním centru, nechtějí, aby je kontaktoval sociální pracovník, nechtějí uvádět své jméno a další údaje. Sprchová kabina jim tuto anonymitu nabízí.“