Jablonecké adventní novinky – světelná výzdoba a stánek

Jablonec bude mít letos zbrusu novou vánoční výzdobu. Nově osvětlená bude radnice i sloupy veřejného osvětlení na pěší zóně, nová světýlka dostane i vánoční strom. Vánoční strom se bude na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou instalovat v pondělí 27. listopadu.  

Letos po letech smrků bude stát před Jabloneckou radnicí jedle, městu ji darovali Jablonečané, kteří si nepřejí být jmenováni. Nové vánoční výzdobě dominují motivy sněhových vloček, které se objeví jak na stromečku, tak na veřejném osvětlení. Ozdobené budou i stromy na Mírovém náměstí podél Kamenné ulice. Vánočně nasvětlená radnice bude ladit s venkovní výzdobou obchodního centra Central a sváteční osvětlení pěší zóny obě místa citlivě propojí. 

Nové osvětlení se týká 39 sloupů veřejného osvětlení v ulicích Komenského, Lidická, Kamenná podél radnice, Mírové náměstí a Podhorská – pěší zóna směrem k Eurocentru. Na vánočním stromě se rozsvítí 20metrový řetěz ze 120 malých žároviček a více než 60 vánočních ozdob. Ozdobená světýlky bude i radnice. Veškerá světýlka jsou úsporné LED diody.

Celá vánoční výzdoba města se jako překvapení poprvé rozsvítí na 1. adventní neděli 3. prosince v 17 hodin zároveň se slavnostním rozsvěcením vánočního stromu.

Jablonec tak za 800 tisíc korun po letech získá novou a moderní reprezentativní vánoční výzdobu. „Cena, za kterou bychom rádi novou vánoční výzdobu pořídili, není tak vysoká, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jedná se o úsporné LED diody, které splňují veškeré bezpečností normy a je potřeba přihlédnout i k provozním nákladům. Důležitý je také fakt, že Jablonec získá moderní vánoční vzhled a nové osvětlení pomůže vytvořit tu pravou vánoční atmosféru,“ obhajuje pořízení nové výzdoby náměstek primátora Miloš Vele. Původní a dosud funkční světelná výzdoba sloupů veřejného osvětlení najde uplatnění v jiných částech města. Instalovat se bude postupně v průběhu prosince. 

Sejdeme se na svařáku u radnice

Nová vánoční výzdoba ale není to jediné, co Jablonec pro své obyvatele chystá. „Letos otevřeme na celý advent na náměstí před radnicí stánek s občerstvením, po němž občané již několik let volají,“ přichází s dobrou zprávou primátor Jablonce Petr Beitl. Dřevěný stánek včetně dvou zastřešených stolků pořídil magistrát, provozovat jej bude soukromý subjekt na základě uzavřeného smluvního vztahu. „Prodejem svařáku, čaje a dalšího drobného občerstvení chceme Jablonečanům zpříjemnit předvánoční čas v centru města. Advent má být obdobím setkávání a proč se tedy nesetkat právě u stromečku,“ usmívá se primátor Beitl.

Stánek bude na Mírovém náměstí od 3.prosince až do 1. ledna.