Jaro v turnovském muzeu věnovali včelám

Na akce spojené s včelařstvím chtějí až do začátku června lákat v turnovském muzeu Českého ráje. Budou součástí nedávno zahájené výstavy ke 110. výročí založení včelařského spolku v Turnově - Chvála píli včel. ČTK to řekla kurátorka Lenka Laurynová. 

"Zaměřili jsme se hodně na rodiny s dětmi. Výstavu doplní celá řada doprovodných programů, tvůrčích dílen a tematicky bude na med a včelaření zaměřená i muzejní noc v polovině května. Loni se nám osvědčilo spojení této akce s horolezeckou výstavou," uvedla Laurynová. Na muzejní noci dětem zahrají i divadelní verzi večerníčku o včelích medvídcích. Včelařství bude poslední květnový víkend součástí oblíbených Staročeských řemeslných trhů. 

Podle kurátorky by měla být pro rodiny s dětmi atraktivní i samotná výstava. "Snažili jsme se ji připravit jako zážitkovou. Jedna část je interaktivní, zkoušecí, poznávací," řekla. Návštěvníky seznamují nejen s hlavními rysy včelařské činnosti, ale také se zajímavostmi ze života včelího společenství. V expozici je i řada trojrozměrných exponátů, například reprezentativní přehlídka typů úlů a dalších pomůcek, bez nichž se včelaři neobejdou. "Historické vybavení mohou návštěvníci porovnat se soudobými pomůckami," uvedla kurátorka. 
    
Výstava ale mapuje hlavně historii místního včelařského spolku. Jsou tam reprodukce historických fotografií pojizerských a podkrkonošských včelínů a včelnic i originální archivní doklady o činnosti spolku. Výstava bude v muzeu přístupná do 2. června. 
 
zdroj: ČTK