Jilemnické muzeum připomíná české stopy při sarajevském atentátu

Muzeum v Jilemnici připravuje výstavu věnovanou sarajevskému atentátu, při němž byl před sto lety zabit následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d'Este. Tragická událost, která se stala rozbuškou pro první světovou válku, nese i české stopy, o kterých se ale moc neví. ČTK to řekl ředitel muzea Jan Luštinec.

Málokdo podle něj například ví, že následník trůnu tehdy cestoval ve voze Františka z rodu Harrachů, který byl synovcem majitele jilemnického panství Jana Harracha. "Ještě méně lidí ví, že František Harrach tehdy ve voze byl. A Leopolda Lojku nezná skoro nikdo," uvedl Luštinec. Lojka byl řidič luxusního auta, jež vezlo arcivévodu. Lojka se do služeb Harracha dostal po odvážném činu, kdy zastavil při císařských manévrech splašené koně dragounského pluku.
 
Na výstavě připomenou i dalšího Čecha spojeného s touto událostí, pátera Otto Lva Stanovského, který učil syny zavražděného následníka trůnu. "Byl tím, kdo přijal telefonické oznámení o smrti Františka Ferdinanda a jeho choti a oznámil to jejich dětem," uvedl Luštinec.
 
Muzeu se pro výstavu podařilo získat jedinečnou kolekci fotografií následníka trůnu a jeho rodiny od Jaroslava Brunera-Dvořáka. Znalec dějin české fotografie Pavel Scheufler je dokázal vyčistit natolik, že muzeum je může ukázat ve formátu A3. Na výstavě nechybí ani fotografie mapující osudný den 28. června 1914, které vévodí zvětšenina auta s osádkou krátce před atentátem. Podle Luštince tehdy k atentátu vůbec nemuselo dojít. Auto se totiž vydalo špatným směrem a zastavilo na pár vteřin přímo u atentátníka Gavrila Principa, který údajně odvrátil hlavu a třikrát vypálil naslepo. Ke smůle následníka trůnu ho Harrach vlastním tělem chránil z druhé strany, než odkud vyšel výstřel. Jedna rána zasáhla arcivévodu do krku a druhá jeho těhotnou ženu Žofii do podbřišku. Oba zanedlouho zemřeli. Harrach tehdy podal svůj batikovaný kapesník postřelenému arcivévodovi. Kapesník i s "první krví první světové války" se zachoval, muzeu se pro výstavu originál patřící Harrachům získat nepodařilo. Bude tam alespoň fotokopie. "Na výstavě budou i předměty běžné potřeby, zbraně, uniformy. Velké pozornosti se nepochybně bude těšit i klobouk Františka Ferdinanda," dodal Luštinec.
 
Výstava Po stopách Sarajeva začne tento pátek a město k jejímu zahájení chystá velkou akci, na kterou přijedou i potomci slavného rodu. Součástí akce je odhalení pamětního panelu Jana Nepomuka Harracha a otevření další části zámecké expozice, které je věnována jeho osobě.
 
zdroj: ČTK