Klíšťata stihla do konce srpna nakazit dvakrát víc lidí než za celý loňský rok.

Klíšťata jsou letos hodně aktivní. Bohužel se to odrazilo i v počtu lidí nakažených nemocemi, které tito paraziti přenášejí. Jen případů nebezpečné klíšťové encefalitidy zaznamenali lékaři v ČR do konce srpna víc než za celý loňský rok dohromady. Konkrétně šlo o 365 případů. Za celý rok 2015 jich bylo 355. Sezona přitom zdaleka není u konce, běžně trvá přinejmenším do října.  

V Libereckém kraji bylo hlášeno jen do konce prázdnin 19 případů klíšťové encefalitidy. Více než dvakrát víc, než lékaři evidovali za celý rok 2015 (9 případů) . 

Více než loni je také lymeské boreliózy. Ta se ovšem dá úspěšně léčit antibiotiky a díky typické červené skvrně obklopující místo přisátí se na nemoc obvykle přijde. Proti klíšťové encefalitidě přímá léčba dostupná není. Nejspolehlivější ochranou je očkování, s nímž lze začít prakticky v kterékoli fázi roku.

Rodiče se často zamýšlejí nad tím, od jakého věku je vhodné chránit děti. Odpověď není zcela jednoznačná. Vakcíny proti encefalitidě jsou určeny už dětem od jednoho roku, ovšem pravděpodobnost přisátí klíštěte na úplně nejmenší děti není až tak veliká. Jestliže dítě na výletech do přírody nosíme nebo vozíme v kočárku, klíště si k němu najde cestu jen obtížně.

„Naprosto ideální příležitostí pro zahájení očkování jsou pravidelné kontroly u pediatra, které každé dítě od 3 let výš absolvuje ve dvouletých intervalech,“ uvedl doc. MUDr. Rastislav Maďar, ostravský očkující lékař a člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu. „Sezona klíšťat pokračuje i v podzimních měsících. Klíšťata totiž vůbec nepotřebují vysoké teploty, jaké panují v létě – to je pouze široce tradovaný mýtus. Naopak mají ráda vyšší vlhkost,“ dodává lékař.

Dítě se do ordinace pediatra obvykle dostane, když je trápí nějaký zdravotní problém. V takové situaci, při oslabení organismu, však samozřejmě není vhodné očkovat. „Zato preventivní prohlídka představuje okamžik, kdy do lékařské ordinace přichází dítě bez akutní nemoci. Prohlídky ve 3, 5, 7, 9 či 11 letech jsou proto skvělou příležitostí pro očkování,“ říká docent Maďar.

Spíše ranější věk pro očkování mohou zvážit rodiče, kteří s dětmi pobývají na venkově anebo chovají volně se pohybující domácí zvířata. Dítě trávící hodně času na zahradě či v lese se samozřejmě setká s klíštětem častěji než to městské. Do domácností chovatelů zase klíšťata putují ve zvířecí srsti.

Je to bezpečné? 

Řada rodičů dnes váhá, jestli vůbec nechat děti naočkovat jakoukoliv nepovinnou vakcínou. Spekuluje se o tom, že očkování představuje pro děti zátěž, nebo že může způsobit zdravotní problémy. „Proti encefalitidě se očkuje již desítky let, to znamená miliony aplikovaných dávek. Obě u nás dostupné vakcíny jsou proto dostatečně prověřené a například v Rakousku nebo v Lotyšsku je jimi očkována většina dětské populace. Podobně vysoká proočkovanost dětí je však i u nás v jižních Čechách, které jsou hlavní rizikovou oblastí,“ zdůrazňuje doc. Maďar. 

Lékaři podle jeho slov samozřejmě musejí dodržovat při očkování určitá pravidla – nepodávat například vakcínu někomu, kdo aktuálně prodělává horečnaté onemocnění, nebo má alergii na složky vakcíny, což je ale velmi vzácné. Také je potřeba očkovací látky správně skladovat (tj. v lednici), aby neztratily na účinnosti a bezpečnosti.

Tip: Informujte se u své zdravotní pojišťovny, jakým způsobem proplácí příspěvky na očkování. Možná zjistíte, že při započetí očkovacího schématu na podzim můžete čerpat příspěvek i na třetí dávku v příštím roce. Například u největší zdravotní pojišťovny VZP to možné je.
U této pojišťovny je letos termínem pro uplatnění příspěvku středa 30. listopadu. Avšak pozor – pojišťovna má na tyto příspěvky omezený rozpočet. Vyplatí se proto neotálet. Na zájemce, kteří přijdou pozdě, se nemusí dostat.

Pokud začnete na podzim

Když se člověk dává očkovat poprvé, zajde si po 1 až 3 měsících od první dávky ještě na jednu. Poté je už do vysoké míry chráněný. S odstupem několika měsíců následuje ještě třetí dávka. Při zahájení očkování na podzim si tedy lze zajistit ochranu dostatečně včas pro nadcházející jarní a letní sezonu. Letos se objevily první případy nemoci už v únoru.

První přeočkování následuje po 3 letech. Posléze stačí u dětí, dospívajících a dospělých mladšího a středního věku přeočkování jednou dávkou za pět let. Až ve vyšším věku, kdy je imunita člověka slabší, je nutné přeočkování v kratších, tříletých intervalech.