Kvůli vážnému onemocnění dcery neviděla paní Lenka své další dvě děti téměř celý rok

Akutní leukémie, nádorové onemocnění krve, je nejčastějším onkologickým onemocněním u dětí. Pětileté Lucince ze Semil leukémii lékaři diagnostikovali krátce před třetími narozeninami. Kvůli Downovu syndromu, s nímž se potýká od narození, má bohužel 56x vyšší riziko, že se u ní leukémie objeví, než je tomu u zdravých dětí.

„Léčbu jsme zahájili v hradecké nemocnici, později jsme se ale museli přesunout do pražské Fakultní nemocnice Motol, kde mají více zkušeností s leukémií u dětí s Downovým syndromem. V hradecké nemocnici jsme byli prvním takovým případem,“ vypráví paní Lenka, která se svým manželem Radimem vychovává ještě dceru Evičku (13) a syna Julíka (10).

V první fázi strávila Lucinka s maminkou v nemocnici tři měsíce. Hned v prvním týdnu rodinu oslovila staniční sestra a doporučila jim, aby se obrátili na nadaci Dobrý anděl. Nadace rozděluje příspěvky dárců, Dobrých andělů, rodinám, ve kterých se objevila vážná nemoc. Díky financím tak mohou rodiny zvládnout celou situaci snadněji a soustředit se více na léčbu dítěte či rodiče než na to, aby zajistily běžný chod domácnosti. Vážná nemoc s sebou nese pokles příjmů, ale zároveň i nové výdaje. Příspěvky Dobrých andělů tak plynou například na doplatky léků, častou dopravu do nemocnice, hlídání sourozenců, nákup speciální stravy, zajištění rehabilitace a podobně. „První příspěvek nám přišel hned následující měsíc po odeslání žádosti o pomoc. Poděkování patří nejen Dobrým andělům, kteří přispívají nám, ale i těm, kteří pomáhají ostatním rodinám. Pomoc nám dodává sílu žít částečně normální život,“ děkuje paní Lenka. 

V pozdějších fázích léčby mohla být Lucinka v nemocnici méně často. Pokud šlo vše podle plánu, týdenní hospitalizaci, při níž dostávala chemoterapii, vždy střídalo deset dní v domácím prostředí. „Pro celou naši rodinu nebyla situace jednoduchá i přesto, že mají děti nádherný vztah a starší sourozenci se snaží Lucince maximálně pomáhat. Nejdříve pro ně bylo těžké pochopit, že má dcera Downův syndrom, a že nebude nikdy taková jako zdravé děti. A teď další rána. Přistoupili k tomu ale výborně a nedají na ni dopustit. Jsem moc ráda, že chápou, že Lucinka potřebuje větší péči a neberou to tak, že na ně máme méně času,“ říká s vděčností Lenka. 

Během léčby byla rodina bohužel často odloučená. Lucinka měla oslabenou imunitu a musela dodržovat přísné hygienické podmínky. Zejména větší kolektiv pro ni nebyl vhodný. Kvůli riziku infekce byl domácí úklid s dezinfekčními přípravky na denním pořádku. Ohrozit léčbu mohla i běžná viróza a tak se rodina, na základě doporučení lékařů, rozhodla pro radikální řešení – starší sourozenci se přestěhovali k babičce a dědovi do Vrchlabí. S maminkou a sestřičkou se proto viděli v průběhu roku, kdy byla léčba nejintenzivnější, jen párkrát.

V září loňského roku se za rodiči do Vrchlabí přestěhovala i Lenka s Lucinkou. V té době probíhala v Semilech rekonstrukce chodníku a lékaři opět nedoporučili Lucince pobývat v takto prašném prostředí. Od února už je ale i s maminkou opět v Semilech. Daří se jí dobře a jednou za měsíc jezdí s maminkou na kontroly. Bohužel ji v nejbližší době čeká operace srdíčka - chemoterapie způsobila zhoršení srdeční vady, s níž se potýká od narození.

Nadace Dobrý anděl
Každý měsíc přijme nadace Dobrý anděl průměrně 100 nových rodin, které se potýkají s onkologickou nemocí rodiče či dítěte nebo dítěte s jinou vážnou nemocí. Na Semilsku aktuálně míří pomoc 19 takovým rodinám. Stát se Dobrým andělem je jednoduché, stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz a začít přispívat.