Liberec oslaví výročí spolupráce v Augsburgu

Ve 2. týdnu v měsíci červnu pořádá německé partnerské město Liberce, Augsburg, již čtvrté společné Kulturní dny Dialog. K sousedům vyrazí z města pod Ještědem přibližně 75členná skupina Liberečanů, mezi kterými nebudou chybět ani zástupci vedení města.

Za Statutární město Liberec se akce, která proběhne ve dnech 8. - 12. června, zúčastní primátorka Martina Rosenbergová, náměstek pro ekonomiku a systémovou integraci úřadu Jiří Šolc a náměstek pro rozvoj, dopravu a technickou infrastrukturu Lukáš Martin.                  

Mezi zástupce z řad umělců se zařadí například liberecké pěvecké sbory Severáček a Akcent, dále pak výtvarné umělkyně nebo i loutkoherci.

V bohatě připraveném programu Liberec nabídne mimo jiné vystoupení obou pěveckých sborů, ochutnávku pokrmů a ukázku prostírání, které přichystají dvě ženy z Prvního libereckého spolku paní a dívek nebo i dvě přednášky Ervína Šolce (o pomníčcích Jizerských hor a o světově známém libereckém rodákovi Ferdinandovi Porsche).

Na řadu však přijdou i čtyři výstavy. Do Augsburgu poputují na tři desítky obrazů francouzského umění z 19. století (zapůjčených Oblastí galerií Liberec), dále pak výstava složená z faktů o Liebigově rodině, němečtí přátelé budou moci obdivovat sbírku starých pohlednic Egona Wienera a výstavu fotoportrétů libereckých umělců i s ukázkami jejich tvorby. Samotné umělce zvěčnil fotograf Jiří Jiroutek.

Na své si přijdou i obdivovatelé výtvarného umění zaměřeného na práci s textilem, které při workshopu předvedou dvě liberecké umělkyně.

Všechny programy, které v Augsburgu nabídne Liberec, na oplátku připraví i německá strana.

Desetileté spolupráci obou měst, která je zaměřená na výměnu kulturních zážitků, předcházelo již dlouhodobé partnerství dvou spolků, a to libereckého Svazu Němců a augsburského Heitmachkreis Reichenberg. To se traduje již do poválečných let. Právě v roce 2001 však došlo k podpisu smlouvy o vzájemném partnerství a před šesti lety pak k uspořádání prvních Kulturních dnů Dialog. Odo té doby se partnerská města v jejich pořádání ve dvouleté frekvenci střídají.

www.liberec.cz