Liberecký dopravní podnik zdraží cestu do Prahy

Cesta do Prahy s libereckým dopravním podnikem zdraží od Nového roku o desetikorunu na 85 korun. Důvodem je zvýšení sazby DPH z deseti na 15 procent, zdražení mýtného o čtvrtinu a také stále rostoucí cena nafty, řekla dnes ČTK mluvčí dopravního podniku Martina Poršová.

I po zdražení bude cena základní jízdenky o pět korun levnější než u konkurenční společnosti Student Agency, která jezdí do Prahy za 90 korun. Žádné zdražení ale podle mluvčího Aleše Ondrůje nechystá.

Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce (DPMLJ) zavedl dálkovou linku z Liberce do Prahy v březnu 2009. Jízdné firma naposledy zvedala v květnu loňského roku. Od ledna zdraží o desetikorunu na 80 korun i jízdné pro seniory, 60 korun bude stát cesta do Prahy studenty. O tři koruny na 21 korun zdraží cestování pro postižené. "V kreditovém systému je cestování levnější, cesta přijde na 75 korun, každou desátou má pasažér zdarma," dodala Poršová. Kreditová jízdenka Student Agency stojí 70 korun, studentské jízdné je stejné - 60 Kč.

Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce je největší společností ve vlastnictví Liberce. Od podzimu 2009 je menšinovým vlastníkem také sousední Jablonec nad Nisou. Podnik s půlmiliardovým obratem zaměstnává 516 lidí a ročně přepraví 36 milionů cestujících. Firma zajišťuje městskou dopravu v Liberci a Jablonci a také meziměstské spojení autobusy a tramvajemi mezi oběma městy. Podnik provozuje i autoškolu a vlastní cestovní agenturu. Významné příjmy tvoří reklama.

zdroj: ČTK