Liberecký kraj se pyšní novým vlakem Stadler

V pátek 4. listopadu 2011 oficiálně Liberecký kraj představil a pokřtil nový moderní motorový vůz německého výrobce STADLER.Plány a mnoholetá práce se tak staly skutečností a Jizerskohorská železnice se může pyšnit vlakem 21. století. Ten by měl nabídnout cestujícím hlavně bezpečnost, komfort a vyšší kvalitu cestování.

Vozidlo RS1 Stadler bylo zakoupeno s příspěvkem ROP. Je určeno pro regionální dopravu. Na jeho vývoji se podíleli také čeští konstruktéři.  „České dráhy vyhrály výběrové řízení vypsané Libereckým krajem na zajištění železniční dopravy na tratích v podhůří Jizerských hor po dobu 15 let. Aby mohly splnit stanovené podmínky, zakoupily právě tyto motoráky od firmy Stadler, které nejlépe vyhovovaly požadavkům našich železničních tratí,“ řekl Martin Sepp, náměstek hejtmana Libereckého kraje.

Moderní motorový vůz je první tohoto typu ve vozovém parku Českých drah. Nasazen bude hlavně mezi Libercem, Tanvaldem a Harrachovem a mezi Libercem, Frýdlantem a Černousy, tedy na tratích, které jsou jedněmi z nejvíce vytížených v kraji. „Navíc se jedná o lokalitu zajímavou pro turistický ruch, kde bylo dlouhodobým cílem zlepšit komfort cestování,“ dodal Martin Sepp.
 
Na území Libereckého kraje bude v průběhu několika týdnu nasazeno celkem 16 nových motorových vozů Stadler. Díky nim se většina spojů na Liberecku, Frýdlantsku a Tanvaldsku stane dostupná pro vozíčkáře, nabídne jízdu klimatizovanými vozy a moderní uzavřené vakuované toalety umožní jejich použití i ve stanici. V neposlední řadě vůz díky své konstrukci lehce zvládne úseky, kde bylo dříve nutné používat i ozubnici. „Je pravdou, že na některých úsecích, jako je z Tanvaldu do Harrachova, měly staré motoráky problémy nejen v zimním období. Stadler díky dvěma výkonným motorům, které má, dokáže zvládnout problémové úseky, a to i rychleji,“ řekl Jiří Hruboň, pověřený řízením KORID LK, spol. s.r.o. Dodal, že i v těchto vlacích bude možné díky prodejnímu automatu zakoupit jízdenky IDOL.