Lidé mohou listovat vzácnými knihami jen v bílých rukavicích

Věrnými napodobeninami vzácných knih zejména z období středověku mohou ode dneška listovat návštěvníci kostela Nalezení sv. Kříže v Liberci. V církevním chrámu na Malém náměstí je zhruba 20 faksimilí, cena každé z nich se pohybuje řádově ve stovkách tisíc korun. I proto při prohlídce knih musí mít návštěvníci na rukou bílé rukavice. ČTK to dnes řekl autor výstavy Jan Kocisek z rakouského nakladatelství Adeva, nejstaršího renomovaného výrobce faksimilí významných světských i liturgických děl. 

"Vše je ruční práce, a chceme, aby se k tomu lidé chovali jako k vzácným knížkám. Originály vlastnili v minulosti jen císaři a králové, je to velká vzácnost," uvedl Kocisek. 

V Česku se výstava s možností listovat ve vzácných knihách koná teprve podruhé, loni byla v Plzni-Liticích. Právě tam se inspiroval arciděkan Jan Jurečka a zástupce nakladatelství přesvědčil k pořádání takové výstavy i v Liberci. Přípravy trvaly asi půl roku. "Chceme, aby každým rokem naše farnost pořádala něco, co se bude vymykat a bude zvláštní. Loni jsme měli výstavu Bible očima slepých," uvedl. Staré knihy k baroknímu kostelu patří, roku 1759 v něm založili první veřejnou knihovnu v Liberci. 
    
Velmi věrné napodobeniny originálů z celého světa vytváří Adeva už více než 60 let, výroba jedné trvá asi dva roky. Zřejmě nejhodnotnějším dílem v Liberci je bible Václava IV., jejíž originál leží v rakouské národní knihovně. Jde o první velký německý rukopis bible vytvořený na žádost českého krále v letech 1389 až 1400. "Při výrobě pergamenů se spotřebovalo 600 telat," zmínil Kocisek. Bibli dostala jako věno dcera Zikmunda Lucemburského Eliška, když si brala rakouského císaře Albrechta II. "Tehdy se knihy považovaly za velký majetek, měly i hodnotu tří vesnic," upozornil Kocisek. Levná není ani faksimile Václavovy bible, prodává se za 29.900 eur (asi 773.000 Kč). 
    
V Liberci je vystavena například i faksimile nejmenšího žaltáře na světě o rozměrech 3,8 krát 3,2 centimetru. Knížečka obsahuje všech 150 žalmů krále Davida. "Je to jedna celá kniha z bible," konstatoval Jurečka. 
    
Běžný návštěvník kostela v centru Liberce textům ze vzácných knih zřejmě neporozumí, jsou totiž v řečtině, latině a němčině. U každé faksimile je proto list s českým komentářem o vzniku a obsahu díla. Výstava bude přístupná do 25. června každý den od 14:00 do 17:00 a o víkendech i mezi 10:00 a 12:00. 
 
zdroj: ČTK