Město letos opraví dvacet městských bytů

Statutární město Jablonec nad Nisou vlastní celkem 799 bytových jednotek, z toho je aktuálně 77 volných. Bytový fond je však ve velmi špatném stavu, a proto město začne byty postupně opravovat. V úterý 12. února 2019 se konala prohlídka patnácti bytových jednotek za přítomnosti náměstka pro ekonomiku a majetek Štěpána Matka, náměstka pro rozvoj města Jakuba Chuchlíka a dalších odborníků. Ti vytipovali první byty, které město nechá počátkem jara zrekonstruovat. 

„Viděli jsem reálný stav městských bytů a zjistili jsme, že situace je opravu vážná. Předchozí vedení města tento problém vůbec neřešilo. Byty jsou ve velmi špatném stavu a některé bytové jednotky jsou i více jak deset let neobydlené,“ vysvětluje náměstek primátora pro ekonomiku a majetek Štěpán Matek a dodává: „Tato situace je velice nešťastná, obzvlášť v době, kdy poptávka po bydlení v Jablonci převyšuje nabídku.“  

Město bude byty postupně renovovat. „Zařadili jsme proto do návrhu rozpočtu na rok 2019 částku 10 milionů korun na opravu bytů v majetku města,“ říká Štěpán Matek a upřesňuje: „Předpokládaná průměrná investice je 500 tisíc korun na jednu bytovou jednotku.“ 

Některé z obecních bytových jednotek budou zrenovovány tak, aby mohly být pronajaty rodinám, které dlouhodobě pečují o osobu blízkou s handicapem, a rodičům samoživitelům. Z dalších bytů se stanou byty startovací a běžné byty k pronajmutí.

„Prošli jsme asi deset bytových jednotek přímo v centru města. Překvapil mě jejich špatný stav, ale zároveň mě potěšilo, jak krásné mají dispozice a dochované řemeslné detaily. Byl bych proto rád, kdyby se mám je podařilo citlivě opravit,“ dodává náměstek pro rozvoj města Jakub Chuchlík.

Město plánuje spustit první etapu renovací městských bytů už letos na jaře. Na dodavatele stavebních a řemeslných prací bude vypsáno výběrové řízení. Do pilotní fáze je zařazeno dvacet bytových jednotek v majetku města. Opravy se dotknou i společných prostor budov.