Místo Jizerské 50 bude v neděli v Jizerských horách indiánský běh

Místo zrušeného vytrvalostního závodu běžkařů Jizerské padesátka se v neděli v Jizerských horách uskuteční "indiánský běh". Na start závodu - nezávodu se do Bedřichova na Jablonecku chystá řada lyžařských veteránů, bývalých závodníků i amatérů. ČTK to dnes řekl člen pořádajícího libereckého Skiklubu J50 Jiří Langer. 

"Všichni jsou rozhodnuti střídavě pěšky či na běžkách trasu zrušeného závodu absolvovat, navíc ponesou symbolické horolezecké vybavení - kousek lana, karabinu a podobně," vylíčil. 
    
Organizátoři předpokládají, že by mohlo dorazit až 1500 lidí. Na celý den je proto naplánován doprovodný program. "Připravena bude hudba, horská služba předvede svou techniku, bude se besedovat o Jizerské magistrále, o historii závodu, účastníkům zrušeného závodu, kteří proběhnou trať se budou vydávat pamětní diplomy," uvedl tajemník Skiklubu Martin Koucký. Ode dneška si mohou lidé vyzvedávat svá startovní čísla v obchodním centru Nisa. 
    
Letošní Jizerská 50, závod sérií Worldloppet, Ski Classics a české SkiTour, byla vyprodaná. Na start hlavního závodu na 50 km klasicky mělo v neděli 12. ledna vyrazit 4800 lyžařů. 
    
Jizerská padesátka se jela poprvé v roce 1968, letos pořadatelé závod zrušili pro nedostatek sněhu. Ze stejného důvodu se neběželo rovněž v letech 1988, 1990, 1998 a naposledy 2007. V roce 1993 byl závod přeložen na březen. To však letos nebylo možné kvůli nabitému kalendáři dálkových běhů Ski Classics a pevně stanoveným termínům ve Worldloppetu. "Naší snahou bude si s oběma seriály vyjednat do příštích let pevný náhradní termín," řekl David Douša z agentury Mather Activation. 
    
Podle tajemníka Skiklubu letošní neuskutečněný 47. ročník po čase připomene fakt, že největší rozmach závodu nastal od čtvrtém ročníku. Tehdy se stala Memoriálem expedice Peru '70 na paměť československé horolezecké výpravy, která zahynula 31. května 1970 při zemětřesení pod kamennou lavinou hory Huascarán. Pietní akt za 15 zemřelých horolezců se uskuteční na bedřichovském stadionu v neděli před startem "indiánského běhu" v 8:45. 
 
zdroj: ČTK