Na dětské dny na Troskách denně chodily stovky návštěvníků

Stovky návštěvníků chodily denně na dětské dny, které se v uplynulých dvou týdnech konaly na hradu Trosky v Českém ráji. Větší zájem byl o víkendech, řekl dnes ČTK kastelán hradu Lubomír Martínek. "V pracovních dnech to bylo tak 200 až 300 lidí, za víkend jich bylo až 1500," upřesnil.

Kastelán ale nemá pocit, že by se dětské dny projevily na návštěvnosti hradu. "Asi by to bylo stejné, i kdyby tady nebyly. Návštěvníci ale mají možnost nějakého vyžití, i když ne všichni toho využijí," nastínil. Jako příklad uvedl školní zájezdy. "Mezi pěti školami se našla tak jedna, která tady zůstala dvě hodiny, ostatní si to jen tak proběhly," upřesnil.
 
Při dětských dnech se návštěvníci mohli potkat s trhovci, kejklíři, kovářem nebo sokolníkem. Děti mohly nejen obdivovat jejich umění či si něco koupit, ale i samy vyzkoušet nezvyklé řemeslo. "Dnes tady máme například kovářskou dílnu, kde si mohou samy zakovat," zmínil Martínek.
 
Akce zaměřené na děti nabídnou letos i další hrady a zámky v Libereckém kraji, speciální prohlídky a programy v posledních letech připravují stále častěji. "V poslední době pozorujeme úbytek zahraničních návštěvníků, protože přeci jen nejsme na hlavních trasách. Začínají se nám ale vracet tuzemští návštěvníci. I proto se snažíme pořádat hodně akcí pro rodiny s dětmi, protože v tom vidíme největší potenciál," uvedl již dříve ředitel Národní památkové správy Sychrov Miloš Kadlec.
 
Po dobré zkušenosti z minulého roku Trosky letos navíc nabídnou i podvečerní prohlídky, v červenci a srpnu jich bude osm a některé budou spojené s divadlem, šermem a fireshow. Novinkou také je, že Trosky budou přes prázdniny otevřené každý den, tedy včetně pondělí. V minulých letech bývalo tento den obvykle zavřeno.
 
Trosky postavili ve druhé polovině 14. století pánové z Vartenberka jako strážní hrad na obchodní stezce z Prahy do německé Žitavy. Archeologické průzkumy však dokazují, že osídlení tu bylo mnohem dříve. Umístění na dvou strmých čedičových skaliscích učinilo z Trosek nedobytný hrad - zuby si na něm vylámali i husiti. Bizarní zřícenina se stala jedním ze symbolů Českého ráje. Při prohlídce může návštěvník vystoupat na věž "Babu" i na vyhlídku pod věží "Panna", které skýtají jedinečný rozhled do krajiny. Trosky patří mezi nejnavštěvovanější památky Libereckého kraje, loni na ně dorazilo přes 90.000 lidí.
 
zdroj: ČTK