Na Malé Skále odhalili památník radistovi slavného výsadku

Radista slavné výsadkové skupiny Clay z druhé světové války Čestmír Šikola má ode dneška památník v Malé Skále na Jablonecku, kde prožil většinu svého života. Památník v centru obce odhalili účastníkovi protinacistického odboje a politickému vězni komunistického režimu v den 70. výročí výsadku. ČTK to řekl starosta Malé Skály Michal Rezler.

"Skupina Clay byla hodnocena jako jedna z nejlepších, které byly v protektorátu nasazeny," uvedl Rezler. Skupina s vysílačkou Eva byla vysazena na Moravě do oblasti pod Hostýnskými vrchy 13. dubna 1944. Šikola poté jako radista odeslal přes 800 depeší, nikdo jiný na území protektorátu tak úspěšný nebyl. Některé zprávy byly zásadního významu a dílem přispěly k porážce nacistické říše. Gestapo Šikolu málem chytilo v jeho rodném domě v Malé Skále - Mukařově. Z obklíčení se mu ale podařilo uniknout.
 
Klid neměl Šikola ani po válce, komunistickým režimem byl perzekvován a uvězněn po vykonstruovaném procesu. Rehabilitace a povýšení do hodnosti plukovníka se dočkal po sametové revoluci. Stal se také čestným občanem Malé Skály, Jablonce nad Nisou, Bystřice pod Hostýnem, Hostišova i francouzského Adge. Šikola, který zemřel před šesti lety ve věku 88 let, bude mít od podzimu ve své obci ještě pamětní desku, umístí ji na jeho rodný dům v Mukařově. "Odhalíme ji k výročí jeho narození," řekl starosta Malé Skály. Šikola se narodil 28. listopadu 1919.
 
Tisícihlavá obec se může pyšnit i dalšími dvěma slavnými vojáky. Armádního generála Aloise Lišku připomíná pamětní deska na jeho rodném domě v Malé Skále - Záborčí. Liška spojený s dělostřelectvem bojoval v první i druhé světové válce, kvůli perzekuci ze strany komunistů ale musel ze země utéct a v exilu žil až do své smrti v roce 1977. "Třetí se zatím své pocty u nás nedočkal. Byl to jeden z našich nejlepších stíhacích letců za druhé světové války, plukovník Ladislav Bobek," upozornil Rezler. I jeho chce obec uctít památníkem. "Určitě si ho zaslouží," konstatoval starosta. Bobek pocházející z Malé Skály - Vranové zemřel v roce 1981 ve věku 71 let. Také bojoval proti fašistům na západní frontě, od vězení za komunistického režimu ho zřejmě uchránil jeho špatný zdravotní stav - těžce onemocněl otevřenou tuberkulózou a trombózou v nohách.
 
zdroj: ČTK