Návrat pstruhů do Jizerských hor

Pstruhy do potoků v Jizerských horách se v posledních letech snaží vrátit Lesy ČR. Její pracovníci od roku 2008 do tamních vod vysadili 50.000 čerstvě vylíhlých pstruhů potočních. ČTK to řekl mluvčí státní firmy Zbyněk Boublík.

"Vysazujeme je jednou ročně, na jaře," uvedl Boublík. Letos 10.000 plůdků pstruha vypustili v minulých dnech na dvou přítocích toku Lomnice u Nového Města pod Smrkem. "Vytypované úseky se nacházejí především v horních částech toků, které nejsou součástí vyhlášených rybářských revírů," řekl mluvčí.

Pstruzi v minulých desetiletích téměř vymizeli z Jizerských hor kvůli průmyslovým exhalacím z polských a německých elektráren a dalším škodlivinám. Nebyli schopni přežít v příliš kyselé vodě. Především díky odsíření nebo uzavření elektráren se ale životní prostředí i voda zlepšily a pstruzi nyní dokážou v potocích vydržet.
 
Jaká je úspěšnost vysazování pstruhů, bude známo ke konci letošního roku. "Chystáme monitoring úspěšnosti uchycení jedinců v jednotlivých lokalitách," dodal Boublík.
 
Vysazování pstruhů platí Lesy ČR z Programu 2020, zatím je to stálo 50.000 korun.
 
zdroj: ČTK