Nevýhodná smlouva prý připraví liberecký DPMLJ o 370 mil. Kč

O 370 milionů korun údajně připraví liberecký dopravní podnik (DPMLJ) desetiletá smlouva, kterou má do roku 2019 uzavřenou se soukromou firmou BusLine. Novinářům to řekl člen dozorčí rady DPMLJ a městský zastupitel za opoziční Změnu pro Liberec Josef Šedlbauer. Podal proto trestní oznámení na neznámého pachatele z okruhu členů představenstev a managementu dopravních společnosti DPMLJ a BusLine.

"Jedná se o mimořádně velkou škodu, proto jsme trestní oznámení podali na Vrchní státním zastupitelství v Praze," uvedl Šedlbauer.

Údajně nevýhodnou smlouvu pro DPMLJ prověřuje už od léta antimonopolní úřad. Dopravní podnik si navíc sám nechá vypracovat audit, který prověří ekonomickou výhodnost smlouvy se společností ze Semil. "Výsledek auditu by měl být do konce roku," uvedl již dříve jiný člen dozorčí rady DPMLJ František Pešek (KSČM).
 
Smlouvu platnou od roku 2009 uzavřel dopravní podnik s BusLinem bez výběrového řízení. Na jejím základě zajišťuje pro DPMLJ městskou dopravu v Jablonci a od letošního roku také 39 procent autobusové dopravy v MHD v Liberci. Podle Šedlbauera se jedná o jednostranně nevýhodnou smlouvu. Argumentuje tím, že DPMLJ provozuje komerční linky k obchodním centrům v Liberci za 33,2 koruny za kilometr. Firmě BusLine přitom v minulých dvou letech platil v průměru 45,76 Kč za kilometr.
 
K obvinění se dopravní podnik odmítl vyjádřit. "Vedení společnosti nemá informaci o trestním oznámení a v tuto chvíli se k ní management společnosti vyjadřovat nebude," uvedla pro ČTK mluvčí DPMLJ Martina Poršová. Vedení dopravního podniku před několika týdny uvedlo, že na smlouvě neprodělává. Tvrzení Šedlbauera odmítla už dříve i firma BusLine.
 
DPMLJ je největší společností ve vlastnictví Liberce, který letos městskou dopravu dotuje 210 miliony korun. Od podzimu 2009 je menšinovým vlastníkem sousední Jablonec nad Nisou. Podnik s půlmiliardovým obratem přepravil loni přes 32 milionů cestujících. Loni firma s 456 zaměstnanci měla výnosy přes 557 milionů korun a hospodaření skončilo ziskem 1,305 milionu korun.
 
zdroj: ČTK