Nezaměstnanost v Libereckém kraji je už třetí měsíc na 8,1 pct

Nezaměstnanost v Libereckém kraji se už třetí měsíc drží na 8,1 procenta, i když v září uchazečů o práci přibylo. Úřady tam na konci měsíce evidovaly 24.141 uchazečů o práci, což bylo o 135 víc než na konci srpna. V Česku nezaměstnanost vzrostla o desetinu procentního bodu na 7,6 procenta. Bez práce bylo v ČR na konci září 557.058 lidí. Vyplývá to z informací ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Před rokem bylo v kraji na konci srpna 21.892 lidí bez práce, nezaměstnanost byla na 7,3 procenta. 

"V září došlo k očekávanému příchodu čerstvých absolventů do evidence, oproti minulému měsíci se jejich počet zvýšil o 456 osob," řekl dnes ČTK krajský analytik Úřadu práce v Liberci Petr Malkovský. Nárůst počtu nezaměstnaných absolventů byl podle něj hlavní příčinou růstu nezaměstnanosti v kraji. Úřady evidovaly na konci září 1651 nezaměstnaných absolventů škol, v srpnu jich bylo 1195. 
    
V kraji ale dál přibývá také pracovních příležitostí. V září si mohli uchazeči vybírat z 2955 volných míst, v srpnu jich bylo o 295 méně. Práce přibývalo ve všech okresech s výjimkou Českolipska, kde je naopak pracovních míst méně. Region je na tom s nabídkou práce nejhůře, k dispozici je tam 580 volných míst, v srpnu jich bylo o 20 víc. Na jedno volné místo připadá více než 11 uchazečů. "V kraji připadalo na konci srpna na jedno volné místo 8,4 uchazeče," uvedl analytik. Největší nabídka práce je na Liberecku, kde je více než polovina všech pracovních míst v kraji. Na jedno volné místo připadá 6,3 uchazeče. 
    
Uchazečů u práci přibylo v září ve všech okresech s výjimkou Liberecka. Na konci měsíce tam úřady evidovaly 9466 nezaměstnaných, což bylo o 87 méně než v srpnu. Na míru nezaměstnanosti to však vliv nemělo, zůstala na 8,1 procenta stejně jako na konci prázdnin. O desetinu bodu na 8,7 procenta vzrostla nezaměstnanost na Českolipsku. Bez práce je tam 6193 lidí, o 71 víc než v srpnu. Českolipsko tak dál zůstává v kraji regionem s nejvyšší nezaměstnaností. 
    
Shodně o 0,2 procentního bodu vzrostla v září nezaměstnanost na Jablonecku a sousedním Semilsku. Na Jablonecku bylo na konci sledovaného měsíce bez práce 4463 lidí, v srpnu jich bylo o 84 méně. Nezaměstnanost se tam zvýšila na 7,4 procenta, přesto je v kraji nejnižší. Na Semilsku stoupla nezaměstnanost na 8,1 procenta. Tamní úřady evidovaly na konci sledovaného měsíce 4019 uchazečů o práci, což je o 67 víc než v srpnu.
 
zdroj: ČTK