Nové vozy liberecké záchranky motoristé nepřehlédnou

Osm let staré octavie Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje nahradily v pondělí čtyři nové vozy Škoda Yeti. Jsou určeny pro dopravu lékaře v takzvaném systému rendez-vous. Vozy s pohonem všech čtyř kol jsou vybavené pro pohyb v náročném podhorském terénu a poradí si i při větším množství sněhu. Nové žluto-zelené reflexní značení vozů motoristé na silnicích jen tak nepřehlédnou. Čtyři nové vozy přišly na 3,5 milionu korun, většinu zaplatil Liberecký kraj, řekl  novinářům ředitel záchranné služby Stanislav Mackovík.

V Liberci vyjíždějí k pacientům velké sanitky s tříčlennou posádkou označené "paramedik" a samostatným autem jede lékař, který má vůz vybaven prakticky stejně, nemá ale nosítka. V kraji vyjíždí denně takových vozů deset. "Pokud není lékař potřeba, může pokračovat k jinému případu a na místě zůstává jen sanitka. Systém se navíc osvědčuje při hromadných neštěstích, kdy máme na místě díky tomu víc techniky," vysvětlil Mackovík.

Záchranka chystá podle ředitele nákup dalších čtyř velkých sanitek, které by měly být do provozu uvedeny letos na podzim. Jednu novou sanitku však převzali záchranáři už dnes. "Tu ale z větší části zaplatila pojišťovna. Nahradila vůz, o který jsme přišli před rokem při havárii v Mladé Boleslavi," řekl ředitel. Vůz tehdy převážel vážně popáleného pacienta z Nového Boru do Prahy, když mu na křižovatce nedala přednost nepozorná řidička. Tříčlenná posádka tehdy utrpěla lehká zranění, pacient vyvázl bez dalšího zranění. "Náraz ale sanitku převrátil na bok a vůz byl zcela na odpis," dodal Mackovík.
 
Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje vznikla v roce 2003 a má tři desítky výjezdových skupin rozmístěných ve 13 městech v kraji. K naléhavým případům může vyslat i vrtulník. K dispozici mají záchranáři zhruba 40 aut, ne všechna jsou ale zařazena do běžného provozu. Některé vozy tvoří zálohu, například pro zásah u hromadných neštěstí. Modernizace vozového parku nebude letos jedinou investicí, záchranáři chystají výstavbu nového operačního střediska. Na projekt za bezmála 47 milionů korun získali dotaci z evropských fondů. Nové středisko vyroste v areálu nemocnice a sloužit by mělo v roce 2014.
 
zdroj: ČTK