O víkendu se do Vratislavic sjela stovka naleštěných Porsche

Bezmála stovka naleštěných sportovních vozů Porsche se sjela o víkendu na tradiční sraz ve Vratislavicích nad Nisou. Účastníci si připomněli výročí narození slavného konstruktéra Ferdinanda Porsche, který se ve Vratislavicích 3. září 1875 narodil. Setkání zakončili v neděli dopoledne jeho účastníci položením květin u hrobu muže, jehož jméno oblíbené sportovní vozy nesou.

"Letošní setkání bylo už 19., sjelo se na něm 95 vozů z celé České republiky, ale také ze sousedního Slovenska a Německa," řekl ČTK organizátor Ferdinand Porsche Festivalu Milan Bumba. Velká část účastníků se rozjela už v sobotu večer, na poslední jízdu na hřbitov vyjely už jen tři desítky vozů, jejichž majitelé se rozhodli v Liberci přenocovat. Mezi vozy byly jak veterány, tak auta novější, kolona pak zamířila na výstavu Beatlmanie do Mimoně na Českolipsku a odtud se po poledni účastníci rozjeli domů.

Sám Bumba na setkání vyrazil se svým červeným Porsche 914, i když tento vůz není vnímán jako "pravé Porsche". Je totiž ukázkou spolupráce automobilek Porsche a Volkswagen v 70. letech minulého století a vysloužil si nelichotivou přezdívku "Volks-Porsche". Bumba je ale sběratelem Volkswagenů a má i další vozy této značky. Jeho Porsche, jak přiznal, není na běžné ježdění, je to veterán. "Jezdím s ním jen na výlety do přírody, za kamarády nebo na podobné srazy," poznamenal. Na běžné ježdění má forda.
 
Porsche Classic Club ČR, který víkendové setkání majitelů a příznivců této značky pořádal, zorganizoval první sraz ještě v době komunistické totality, v roce 1985. "Tehdy to bylo bráno jako nepovolená propagace "západu", a tak to nesmělo být v žádném případě ve Vratislavicích nad Nisou," poznamenal Bumba. Setkání proto proběhlo téměř v utajení až v malé obci Žíreč u Dvora Králové nad Labem. Tehdy se sjelo sedm vozů, ale byla tím založena tradice, která přetrvala dodnes. Ve Vratislavicích se setkání pořádají teprve od roku 2000, a počet účastníků postupně roste. Loni jich přijelo rekordních 141.
 
zdroj: ČTK