Obyvatelé Semil a okolních obcích se dočkají kvalitní pitné vody

Lidé v Semilech, nedalekém Benešově a Chuchelně se v příštím roce dočkají kvalitnější pitné vody. Více než 10.000 tamních obyvatel zásobuje úpravna vody v Příkrém, která už ale nesplňovala přísné evropské normy, a tak ji čeká modernizace. Práce za bezmála 70 milionů korun začaly už v říjnu, hotovo by mělo být na začátku prosince příštího roku. ČTK o tom dnes informoval Zdeněk Rajm, investiční technik Vodohospodářského sdružení Turnov (VHS), které je investorem. 

Úpravna vody v Příkrém z roku 1980 je prakticky jediným zdrojem pitné vody pro obyvatele Semil i dvou sousedních obcí. "Její stávající technologie již není z důvodu kolísavosti kvality surové vody z vodního toku Vošmenda schopna upravovat vodu do požadované kvality," řekl Rajm. S novou technologií by se mělo mimo jiné snížit množství chlóru, které bude k její úpravě třeba. "Výkon úpravny zůstane i po rekonstrukci na stávajících 50 litrech za sekundu," dodal Rajm. 
    
Zhruba dvě třetiny nákladů na rekonstrukci úpravny pokryje dotace z evropských a státních fondů. Prvořadým úkolem je podle Rajma zajistit bezpečné a spolehlivé pokrytí potřeby vody obyvatel. "Hlavním požadavkem na dodavatele je zachování provozu úpravny po dobu rekonstrukce, maximální délka odstávky úpravny je 16 hodin," zdůraznil. 
    
Projekt počítá s kvalitnějším mechanickým čištěním surové vody a dvoustupňovou filtrací. Přesné dávkování provozních chemikálií doplní ještě ultrafialové lampy, které umí zlikvidovat viry a bakterie. Budovy dostanou nová okna a zateplení, septik nahradí domovní čistírna odpadních vod. Z provozních důvodů bude také doplněna druhá, záložní akumulační železobetonová nádrž na vodu o objemu 100 metrů krychlových. 
    
VHS Turnov zásobuje vodou obyvatele 22 měst a obcí na Semilsku a Jablonecku. Před dvěma lety dokončilo téměř miliardový projekt Čistá Jizera. Z velké části vyřešil problémy s kanalizací, vodovody a čistěním odpadních vod v Turnově, Semilech, Lomnici nad Popelkou, Jilemnici a Rokytnici nad Jizerou. Projekt stál dohromady 950 milionů korun, z toho 540 milionů poskytla EU. V Semilech letos sdružení dokončilo i nový vodovod do osady Spálov za bezmála sedm milionů korun. 
 
zdroj: ČTK