Od začátku zimy spadlo v Jablonci jen půl metru sněhu

V noci na středu 5. února napadlo v Jablonci nad Nisou od 17 do 25 centimetrů sněhu. Na jeho odklízení pracují technické služby společně s pracovníky veřejně prospěšných prací (VPP).  Od začátku zimního období, tedy od 1. 11. 2019, napadlo v Jablonci celkem něco přes půl metru sněhu oproti loňským téměř dvěma metrům. Zimní období trvá v Jablonci od 1. 11. do 31. 3. následujícího roku a na zimní údržbu počítá město s částkou 21 milionů korun. 

„Je to taková standardní zimní údržba, pro Jablonec zcela obvyklá,“ shrnul dnešní zimní nadílku jablonecký primátor Jiří Čeřovský a dodal, jak je dobře, že konečně nějaký sníh napadl. „Nedostatek sněhu znamená nedostatek vody. Takže bychom byli rádi, kdyby ještě nějaký sníh napadl. Podle předpovědi počasí to ale nevypadá.“ 

Na odklízení nočního sněhu začaly pracovat technické služby přesně podle harmonogramu zimní údržby. „Krátce po poledni pracujeme na silnicích III. třídy, úklid pokračuje bez větších problémů i na parkovištích a zastávkách. Poté zahájíme posyp pískem a kamennou drtí, protože v noci má mrznout,“ komentuje průběh zimní údržby ekonomický náměstek Milan Kouřil s tím, že jsou uzavřená schodiště, na kterých se dle plánu zimní údržba neprovádí.  

„Zítra začneme uklízet parkoviště na sídlištích, proto prosíme Jablonečany o spolupráci při přeparkování vozů na dobu úklidu,“ nabádá obyvatele města Lenka Čapuchová z oddělení správy komunikací a připomíná, že majitelé nemovitostí by měli dávat pozor na sníh na střechách a podle potřeby jej shodit. 

Letošní zima je na sníh velmi skoupá. Od začátku zimního období, tedy od 1. listopadu loňského roku, do dnešního dne spadlo pouze 51 centimetrů sněhu. Loni touto dobou to už bylo 192 cm a za zimní údržbu město zaplatilo 13 milionů korun.