Odhalením znaku jablonečtí zakončili rok oslav

Ve středu 7. prosince, přesně v den 110. výročí udělení městského znaku městu Jablonec nad Nisou, byla na vstupním schodišti tamní radnice odhalena plastika znaku. Jedná se o kopii žulového originálu, který architekt Karl Winter umístil do výšky 15 metrů na západní stranu radniční fasády (směrem k budově soudu). 

„Vnitřní vstupní prostory už se před více než osmdesáti lety při stavbě radnice z finančních důvodů nedařilo vyzdobit městskými symboly, a tak se vracíme k odkazu radničního architekta nyní, symbolicky v roce výročí udělení znakového práva,“ řekl primátor Petr Beitl. Autorem myšlenky doplnit prázdnou stěnu mezi dvěma křídly radničního schodiště kopií znaku z fasády byl známý jablonecký výtvarník a bývalý ředitel zdejší umělecko-průmyslové školy, akademický sochař Jiří Dostál. Kopii zhotovil Milan Danihelka ze sochařské školy v Hořicích. Původní záměr byl využít ke zhotovení kopie moderní technologii 3D tisku, kterou právě hořická škola disponuje. Bohužel sejmout znak z výsuvné plošiny citlivým scannerem se kvůli jemnému chvění plošiny ukázalo jako nereálné, a tak pan Danihelka musel přistoupit k tradiční metodě snímání. Plastika je zhotovena v poměru 1:1 z kompozitního sochařského materiálu acrystal, vyplněna je armaturou.

Bílý znak vypadá, jako by na stěnu patřil odjakživa. Osvětlují jej lampy ve stylu art deco, také zhotovené dodatečně na objednávku v letošním roce. Vstupní prostor radnice získal opět o něco důstojnější podobu. „Je to jako by to tam umístil sám Winter,“ usmíval se na slavnostním odhalení Jiří Dostál. 

Za samotnou kopii znaku radnice zaplatila 77 500,- vč. DPH. Další náklady, jako pořízení třech nových světel, úprava stávajícího osvětlení, elektrikářské a stavební práce, si vyžádaly necelých 150 tisíc s DPH. Méně kvalifikované práce prováděli jako obvykle pracovníci úřadu zaměstnaní v režimu veřejně prospěšných prací, což ušetřilo několik desítek tisíc korun. 

Odhalení městského znaku na schodišti radnice tak symbolicky zakončilo letošní rok oslav, v němž si Jablonec nad Nisou připomněl 660 let od první zmínky o osadě, 150 let od udělení městského statusu a 110 let od udělení městského znaku a získání přívlastku nad Nisou.