Opravy silnic po povodních v Libereckém kraji jsou předražené

Projekty na opravy silnic po povodních v Libereckém kraji jsou podle opozičních Starostů pro Liberecký kraj (SLK) předražené nejméně o 54 milionů korun. Předražení odhalilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které si nechalo dvě ze sedmi zakázek posoudit odborníky z ČVUT. Ti u zakázek dohromady za 363 milionů korun upozornili na předražení projektů o 12 procent. Starostové žádají, aby kraj nechal posoudit i pět zbylých projektů, obávají se, že kraj bude muset v budoucnu vracet stamiliony, které na obnovu po povodních od státu dostal.

"Chtěli bychom zároveň vyzvat vedení kraje i ředitele Krajské správy silnic, která soutěže na zakázky vyhlásila, aby nečinili v těch zakázkách žádné další kroky až do doby, než bude zvoleno nové zastupitelstvo a ustaveno nové vedení kraje," řekl novinářům lídr starostů Martin Půta. Rada kraje podle něj stále pracuje, a tak jí nic nebrání nechat posudky zpracovat neprodleně a nečekat až na výsledek voleb. "Aby postižené obce na Frýdlantsku nečekaly další měsíce, než se silnice začnou opravovat," vysvětlil Půta.

Blesková povodeň v srpnu 2010 zasáhla polovinu Libereckého kraje, vyžádala si pět lidských životů a zůstaly po ní škody za více než osm miliard korun. Jen na opravu krajských silnic a mostů bude třeba dvou miliard. Podle Krajské správy silnic bylo při povodních zásadním způsobem poškozeno 15 úseků silnic, ještě loni se silničářům podařilo opravit prvních osm, letos na podzim měly začít práce na dalších čtyřech.
 
Opravy by se měly po dvou letech dočkat silnice druhé třídy z Frýdlantu do Bílého Potoka a také z Kryštofova Údolí přes Chrastavu a Novou Ves do Mníšku. Připravena je i oprava silnic třetí třídy v Heřmanicích a z Vísky přes Višňovou do Poustky. Jejich oprava má stát podle projektů bez daně zhruba miliardu. Krajská správa silnic vypsala na zakázky veřejné soutěže na konci března těsně před účinností novely zákona o veřejných zakázkách, a to bez ohledu na to, že ji MMR na předražení projektů upozornilo. Vítězové zatím vyhlášeni nebyli.
 
zdroj: ČTK