Pět skleněných knih má nové majitele, Jablonec poděkoval svým pedagogům

V pondělí 1. dubna předal náměstek primátora David Mánek v Městském divadle v Jablonci nad Nisou skleněné knihy jako poděkovaní za dlouholetou pedagogickou činnost trojici učitelů. Nadace Jablotron pak udělila svůj druhý titul Bezva učitel společně se šekem na 50.000 korun. Slavnostní okamžik zakončilo představení hry Alda Nikolaje Nebyla to Pátá, byla to Devátá. 

Zcela zaplněné hlediště jabloneckého divadla přihlíželo v aprílový večer tomu, jak náměstek David Mánek předal poděkování statutárního města Jablonec nad Nisou trojici pedagogů. „Návrhů na poděkování bylo pět, ale dva nominovaní se nemohli do divadla dostavit, proto jim skleněnou knihu, květinu a voucher na slavnostní večeři do restaurace Radnice předám osobně v jiný termín,“ konstatoval náměstek Mánek, který je sám pedagog a na radnici přišel z ředitelny josefodolské základní a mateřské školy. Podle něj si všichni pedagogové poděkování zaslouží, neboť práce s dětmi často není lehká. „Je to hodně o trpělivosti a nadhledu. Učitel musí být vlídný, ale zároveň je třeba si zachovat i přirozenou autoritu,“ doplnil Mánek.

Už druhým rokem se k tradičnímu poděkování pedagogům, na kterém město spolupracuje s divadlem, připojila také Nadace Jablotron. Ta udílí své ocenění Bezva učitel. „Je to jeden z našich projektů, jímž chceme pravidelně odměňovat aktivní učitele. První ročník jsme vyhlásili pro učitele matematiky, fyziky, chemie a informatiky z jabloneckých základních škol. Letošní, v pořadí druhý ročník, již byl rozšířený o okolní obce, resp. na celý bývalý jablonecký okres. V roce příštím bychom chtěli dát příležitost všem učitelům bez ohledu na vyučované předměty. Vítěz od nás dostane 50 tisíc korun, které může využít prakticky na cokoli,“ vysvětluje Táňa Dufková z nadace. Letošním laureátem ceny Bezva učitel se stala Štěpánka Fabiánová ze ZŠ Antonína Bratršovského.

Pedagogové, kteří v roce 2019 získali poděkování statutárního města Jablonec nad Nisou za dlouholetou pedagogickou činnost. Navržení byli buď svými školami, nebo zřizovatelem, tedy městem Jablonec.

•    Soňa Havrdová, vychovatelka školní družiny, ZŠ Jablonec nad Nisou – Kokonín, pracoviště Vrkoslavice (30 let praxe)
•    Dagmar Trnková, učitelka Základní a mateřské školy v ulici Kamenná (55 let praxe)
•    Petr Hlaváček, učitel ZŠ Liberecká 26 (26 let praxe)
•    Jaroslav Kodejš, učitel odborných předmětů oborů výrobce kovové bižuterie a zlatník, Střední škola řemesel a služeb Jablonec nad Nisou (36 let praxe)
•    Jiří Vondráček, ředitel ZŠ Pasířská (39 let praxe).

Akce se konala ve spolupráci s Městským divadlem Jablonec nad Nisou.