Pivovary v Libereckém kraji chystají nové příchutě i značky piva

Milovníci piva v Libereckém kraji se v létě dočkají nejen nových příchutí, ale i zcela nové značky piva. Už o Vladštejnských slavnostech v květnu by se mělo poprvé točit nové pivo Albrecht z obnoveného Zámeckého pivovaru Frýdlant. Zda se jako první bude vařit jedenáctka, nebo něco silnějšího, není zatím rozhodnuto, řekl ČTK majitel pivovaru Marek Vávra. Na rekonstrukci pivovaru se stále pracuje a kompletní zatím není ani technologie. 

Vávra chce ve Frýdlantu vybudovat minipivovar, který by z počátku vařil ročně kolem 1500 hektolitrů piva. Podobnou produkci má třeba minipivovar, který už deset let funguje ve sklárně v Harrachově. "Do budoucna ale počítáme s rozšířením výroby na více než desetinásobek," řekl Vávra. V areálu pivovaru by chtěl postupně vybudovat restauraci a později i kongresové a školicí centrum, které by nabídlo rekvalifikační kurzy na sládka. Na obnovu historického pivovaru chce Vávra postupně vydělat. 

Novinky na léto připravuje ale například i Pivovar Konrad ve Vratislavicích. Na trh chce uvést novou příchuť lehkého piva typu radler a také nějaký vysokostupňový speciál. "Loni jsme uvedli na trh Chytrón, pivo s příchutí citronu, a letos jsme se rozhodli pro grep. Chytrón si ale získal velkou oblibu, točí se i v restauracích, a tak se budou vyrábět oba," řekl ředitel pivovaru Petr Hostaš. Jakou novinku chystá ve vysokostupňových speciálech, však prozradit nechtěl. "Ještě by nás někdo předběhl," poznamenal. Zákazníci ho poprvé ochutnají v červnu na místních pivních slavnostech. Grepový radler se na trhu objeví ještě na jaře. 
    
Největší pivovar v Libereckém kraji, Pivovar Svijany, žádné nové chuťovky nechystá. "Novinky v produktovém portfoliu nepřipravujeme, zaměřujeme se dlouhodobě na to, aby naše produkty byly stále stejně kvalitní a dobré," řekla mluvčí pivovaru Petra Winklerová. Svijanští nabídnou odběratelům hlavně nová balení. "Na Velikonoce jsme přichystali speciální balení multipacků Svijanského Mázu, jsou jarně veselé, barevné a podle nás i vtipné," doplnila. Nově chce pivovar podle mluvčí nabídnout i menší sudy speciálů pro gastro provozy. 
 
zdroj: ČTK