Policejní velitel v Liberci dostal za vynášení informací podmínku

Ročním podmíněným trestem se zkušební dobou na 18 měsíců a zákazem činnosti u policie na dva roky potrestal dnes Okresní soud v Liberci bývalého vedoucího obvodního oddělení policie v Liberci Marka Ducháčka. Za zneužití pravomoci úřední osoby a neoprávněného přístupu k počítačovému systému mu hrozilo až pět let vězení, podmíněný trest ale navrhoval i státní zástupce. Policista se na místě proti rozsudku odvolal. Ducháčkův případ je prvním a pravděpodobně nejméně závažným v kauze, v níž je od května 2012 stíháno pět policistů a šest civilistů. Každý policista bude souzen zvlášť. 

Podle verdiktu Ducháček neoprávněně informoval ve čtyřech případech soukromého detektiva Martina Stolína. Na jeho pokyn zjišťoval, zda nejsou nějaké osoby v pátrání či zda mají čistý trestní rejstřík. "Důkazy jsou jasné," řekl ve zdůvodnění soudce Richard Skýba. Vycházel zejména z e-mailové korespondence mezi Ducháčkem a soukromým detektivem a výpisů přístupů do policejních databází. Ducháček měl také podle obžaloby protizákonně vyzrazovat informace reportérovi komerční televize. Tuto část žaloby ale soudce zamítl a podstoupil policii ke kárnému řízení. Státní zástupce s tímto rozhodnutím nesouhlasí a odvolal se proti této části rozsudku.
    
Ducháček od počátku vinu odmítá. Stolín byl jeho známý a podle své obhajoby ho využíval stejně jako další policisté. Stolín jim dával tipy při vyšetřování krádeží, vydírání či drogových deliktů. Ohrazuje se také proti tomu, že by poskytoval nadstandardní informace některým médiím. 
    
Soudce mírný trest pro Ducháčka zdůvodnil tím, že jeho předchozí hodnocení u policie bylo hodnoceno jako nadprůměrné. Ducháček u policie pracuje 18 let a má i dvě medaile za záchranu života. Pochybení, kterého se dopustil, však považuje státní zástupce Radim Kadlček za závažné. "Informace jsou asi to nejcennější, s čím policejní orgány v současné době pracují. Jakékoliv vynášení nebo zpřístupňování informací, které nejsou veřejně dostupné, je nebezpečné, protože informace v dnešní době jsou velmi snadno zneužitelné," řekl novinářům. 
    
V rozsáhlé kauze stanou před soudem ještě další čtyři policisté. Podle obžaloby měli zneužívat svůj přístup k policejnímu informačním systémům a na objednávku zpřístupňovali a vyzrazovali údaje civilním osobám, jež se zabývali detektivními a vymahačskými aktivitami. Deník MF Dnes už dříve uvedl, že jedním ze zadržených civilistů je bývalý vyšetřovatel policie Vladimír Nešpůrek, který si později změnil jméno na Svoboda. Nešpůrek měl prý úzké vazby na takzvaného kmotra Františka Mrázka. 
    
Mezi obžalovanými je i Stolín, který spolupracoval také s Generální inspekcí bezpečnostních sborů (GIBS). Výrazně ji například pomohl při získávání důkazů proti bývalému libereckému řediteli policie v Liberci Miroslavu Dvořákovi, který dostal podmínku za zneužití pravomoci úřední osoby. Další tři jeho údajně protizákonné skutky bude na základě rozhodnutí odvolacího soudu na konci dubna znovu řešit okresní soud. 
 
zdroj: ČTK