Požár střechy jabloneckého bazénu

Dnes v ranních hodinách hořelo v jabloneckém bazénu. S největší pravděpodobností byl požár způsoben pracemi na střeše, která právě prochází rekonstrukcí. Zaměstnanci zareagovali pohotově a evakuovali všechny osoby, nikdo nebyl zraněn. Rozsah poškození a výše škod se v současné době zkoumá. Už teď je ale jasné, že bazén bude do odvolání uzavřen.   

Odstávka původně plánovaná na začátek června tak začala o více než týden dříve. Letos bazén prochází zásadní rekonstrukcí střechy, terasy i topení a dalších náležitostí. Ve venkovním areálu už započaly přípravné práce začátkem května. Kvůli probíhající rekonstrukci měl být bazén uzavřen od 2. června do 21. července. Zda se nyní odstávka prodlouží, zatím není jasné.

Plavecký bazén je ve vlastnictví statutárního města Jablonec nad Nisou, správcem, stejně jako v případě dalších městských sportovišť, je společnost SPORT Jablonec nad Nisou, s.r.o. 

Bazén prochází velkou rekonstrukcí

Městský plavecký bazén byl postaven v roce 1986, poslední velkou rekonstrukcí prošel v roce 2001. Každoročně ale během odstávek dochází vedle běžné údržby také k zásadnějším opravám, které se týkají jak technologií, tak bazénové haly a prostor šaten či vestibulu. V letošním roce už v areálu započaly přípravné práce na zásadní rekonstrukci střechy a zastřešení terasy. 

„Bazén patří k nejnavštěvovanějším městským sportovištím a na nízkou teplotu uvnitř bazénové haly návštěvníci často poukazují. Rekonstrukcí střechy včetně nové izolace, zastřešením terasy, kterou zároveň necháme zasklít, a také celkovou výměnou tepelných rozvodů a doplněním radiátorů, by se tepelné úniky měly vyřešit,“ domnívá se náměstek Miloš Vele. 

Střecha se bude vyměňovat postupně po částech, aby se zabránilo zatečení do objektu. Na odkrytou střešní konstrukci se namontují nové parotěsné zábrany, na ty se položí izolace, ochranná folie a krytina. Dojde k částečné výměně skleněných výplní na stěně do zahrady a nově se zasklí nevyužívaná terasa, která se zastřeší. Během šestitýdenní odstávky se zároveň odehraje kompletní rekonstrukce topení v celém bazénu včetně výměny stávajících radiátorů a jejich doplnění v atrakcích. Celkové výměny se dočkají obě saunové kabiny včetně elektrorozvodů a izolací. V saunách zůstanou původní pouze elektrická kamna. Navíc se budou měnit části kazetového sádrokartonového stropu a dojde k opravě spár mozaikových podlah a lavic. 

Rekonstrukce střechy a zasklení terasy vyjde na 40 milionů korun včetně DPH. Celková výměna topení včetně doplnění radiátorů bude stát 3,7 milionu a výměna kabin v sauně vyjde na 275 tisíc korun. Další náklady si vyžádají drobnější údržbové práce. Vše je kompletně hrazeno z rozpočtu města.

Po celé léto nebude možné využívat zahradu bazénu, ta bude sloužit pro potřeby stavby. Stavební práce budou ale probíhat vně bazénu až do podzimu.