Požárů v Libereckém kraji ubylo, zásahů ale měli hasiči více

Hasiči v Libereckém kraji loni likvidovali 761 požárů, což je o 20 méně než v roce 2012. Celkový počet výjezdů jim přesto stoupl o pět procent na 4520 zásahů. Nejčastěji poskytovali hasiči technickou pomoc, kam patří odstraňování popadaných stromů, pomoc při záplavách nebo otevírání bytů. ČTK to dnes řekla mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová. Tyto zásahy tvořily přes 42 procent všech výjezdů. 

Požáry si loni vyžádaly čtyři lidské životy, což je o tři méně než v roce 2012. Dalších 57 lidí utrpělo při požárech zranění, mezi nimi bylo sedm profesionálních a šest dobrovolných hasičů. "Při požárech hasiči zachránili 44 osob a 417 lidí bylo z hořících objektů evakuováno," dodala Štrauchová. Bezmála 200 lidí bylo evakuováno na začátku srpna při požáru na jednom ze šesti bloků univerzitních kolejí v Liberci. Požáry způsobily loni škodu 64,2 milionu korun, škody v roce 2012 byly o 17 milionů vyšší. Při 13 požárech vznikla škoda za milion a více. Dvoumilionová škoda vznikla při červencovém požáru roubenky na Malé Skále na Jablonecku. 
    
Kromě technické pomoci jsou pro hasiče také hodně časté výjezdy k dopravním nehodám, loni tvořily přes čtvrtinu všech zásahů. Hasiči při nehodách pomáhají hlavně při vyprošťování zaklíněných lidí z aut nebo zabezpečení vozu před požárem. 
    
Při 4520 událostech, které hasiči za loňský rok v kraji evidují, zemřelo 111 lidí. Dalších 1221 osob bylo zraněno, z toho 44 hasičů. Hasičům se podařilo zachránit 767 osob a 806 jich evakuovali.
 
zdroj: ČTK