Pozor na ohně na zahradách, varuje své občany Jablonec

Statutární město Jablonec nad Nisou důrazně žádá občany, aby při úklidu zahrad shrabaný materiál nepálili. Panuje extrémní sucho a hrozí vznik požárů. 

Velikonoční svátky slibují kromě pondělí příjemné jarní počasí. Toho zřejmě využijí zahrádkáři a také v době nouzového stavu se budou věnovat práci na čerstvém vzduchu. Statutární město Jablonec však vyzývá, aby lidé byli při pobytu na svých zahradách velmi opatrní a nezakládali ohně. „Pozor je třeba dávat na odhozené nedopalky cigaret, na nehlídaná ohniště na zahradách apod.,“ říká vedoucí oddělení krizového řízení Vratislav Pavlín.  

Velký požár vypukl v pondělí v lese v Horské Kamenici u Železného Brodu, při jehož likvidaci pomáhali také dobrovolní hasiči z Jabloneckých Pasek. „Velmi rád bych dobrovolným hasičům poděkoval,“ říká major Jan Havel, vedoucí oddělení IZS a služeb jabloneckého územního odboru Hasičského záchranného sboru LK. „Zásah byl prováděn ve velmi svažitém, nepřístupném terénu za velmi silného větru v nedýchatelném prostředí, takže bylo nutné použít dýchací techniku. Byl velmi fyzicky a časově náročný a každý z hasičů se zde vydal ze všech sil.“

Požár zachvátil v pondělí 6. dubna odpoledne les o rozloze 700 x 400 metrů a s likvidací pomáhala také letadla. Hasilo se až do úterního odpoledne. „Na takto rozsáhlé ploše požáru budou ještě určitě skrytá ohniska, která se mohou ukázat v příštích dnech a některé jednotky se na místo budou muset ještě vracet a dohašovat,“ dodává Havel. Likvidace požáru v Horské Kamenici se účastnilo celkem 32 hasičských jednotek. Příčinou bylo pravděpodobně neodpovědné pálení odpadu po těžbě dřeva. Další požár se rozhořel ve středu 8. 4. odpoledne na Prosečském hřebeni. Upozornila na něj kamera městského kamerového systému, jež zaznamenala kouř, a hlášení přišlo i na městskou policii. Příčina požáru se ještě šetří.