Přechod dopravy zkomplikovalo počasí a elektronika

Rozjezd nového dopravce začal 1. února dobře, všechny spoje vyjely, v průběhu dne se však objevily nedostatky. Nejvíce problematické byly spadlé sítě v palubních počítačích a fakt, že některé zastávky autobusy neobsloužily. Už druhý den se však doprava výrazně zlepšila.

Husté sněžení, špatná viditelnost a kolaps palubních počítačů. To potkalo první den nového dopravce ČSAD Slaný, který od 1. února provozuje městskou hromadnou dopravu na Jablonecku. „V noci ze 31. ledna na 1. února jsme vyjeli na trať, abychom si zkontrolovali způsob dopravy. Vše fungovalo, v provozu byly LCD monitory i odbavovací systém. Během dne se však sešly hned dvě události – začalo hustě sněžit a postupně zkolabovaly elektronické systémy. Podle mých informací však odborníci postupně vše řešili,“ konstatuje primátor Jablonce nad Nisou Miloš Vele.

Ve středu 1. února ráno měly až na výjimky linky zpoždění do 10 minut. V průběhu dne však vlivem zhoršených klimatických podmínek nabíraly spoje na některých linkách zpoždění přesahující i 20 minut. „Velmi komplikovanou se stala v odpoledních hodinách dopravní obslužnost Bedřichova a Maxova, kde některé spoje nebyly zajištěny. K těmto problémům se přidaly komplikace s odbavováním a zasíláním dat do nového informačního systému vozidel, přestože na prvním ranním spoji s odjezdem v 00:11 hod. z Rychnova vše fungovalo bez závad,“ informuje ředitel Jablonecké dopravní, a. s., Luboš Wejnar.

Podle jeho slov se nedostatky spojené s odbavením cestujících podařilo odstranit ve čtvrtek 2. února před polednem. „Nefunkční zůstaly LCD monitory zobrazující průběh linky a další dopravní informace. Zde společně s dopravcem a dodavatelem LCD monitorů řešíme odstranění závady, která se bohužel neprojevila v tzv. laboratorních podmínkách,“ dodává Wejnar s tím, že dle předpokladu bude závada odstraněná do 7. února.