Provozoval smart-shop, půjde k soudu

Státní zástupce obžaloval Poláka, který v Liberci provozoval takzvaný smart-shop. V něm se prodávaly nové druhy drog jako sběratelské předměty. ČTK o tom v pátek informoval mluvčí Okresního státního zastupitelství v Liberci Petr Hořín. Muži hrozí za nedovolenou výrobu drog vězení na dva roky až deset let.

Šestadvacetiletého cizince, který obchod s názvem Kokoland.eu v centru Liberce provozoval, policie zadržela loni v létě. Následně skončil ve vazbě, kde čeká na začátek přelíčení. Jeho případem se bude zabývat Okresní soud v Liberci.

Podle Hořína se v libereckém obchodě prodávaly nové druhy syntetických drog maskované jako sběratelské předměty. "Drogy srovnatelné svými účinky s pervitinem, extází či marihuanou prodával pod exotickými názvy každému, kdo projevil zájem," uvedl. Polák je stíhán i za to, že nabízel a prodal přes 100 gramů marihuany. Kupujícím byl policista pracující v utajení.

Obchody nabízející dříve legální drogy ve formě suvenýrů začaly v Česku vznikat od začátku loňského roku. Přesunuly se sem z Polska, kde proti nim policisté radikálně zasáhli. Ze severní a střední Moravy se postupně přesunuly i na západ republiky. Obchody prodávající syntetické drogy jsou nyní už zavřené. Přispěla k tomu i novela zákona, která některé tyto látky doplnila do seznamů látek omamných a psychotropních.

Před soud v Olomouci se už dostal případ majitele sítě Amsterdam shopů v Česku Artura Slawomira Kameduly. Okresní soud jej na podzim potrestal dvěma lety vězení. Nadřazený krajský soud ale později kauzu okresnímu soudu vrátil zpět kvůli procesním závadám.

zdroj: ČTK