Romské sdružení má vrátit Libereckému kraji 26 milionů korun

Liberecký kraj žádá po Libereckém romském sdružení (LRS) vrácení 26 milionů korun kvůli špatnému nakládání s dotací určenou na komunitní centra a terénní práci v kraji. Sdružení v soutěžích uspělo s projekty asi za 50 milionů korun, všechny peníze ale ještě nevyčerpalo, řekl včera novinářům krajský radní pro sociální věci Pavel Petráček (ČSSD).

Kraj kvůli hrubým chybám v hospodaření ukončil v prosinci se sdružením smlouvu. Hospodaření romského sdružení prověřuje i policie. Vyjádření sdružení se ČTK nepodařilo získat.

Důvodem ukončení spolupráce kraje s romským sdružením jsou špatné výsledky kontroly ministerstva práce a sociálních věcí. To prověřovalo vyúčtování 250 milionů korun, které šly na projekt sociální prevence Libereckého kraje. "V případě LRS kontrola poukázala jak na drobnosti, tak na pochybení zásadního rázu v účetních výkazech," řekl Petráček. Ministerská kontrola odhalila nedostatky i u dalších pěti organizací, žádné ale nebyly tak závažné jako v případě romského sdružení.

Podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívové odhalila kontrola v hospodaření LRS vážná pochybení. "Zejména šlo o účelové navyšování konečných cen přes personálně a ekonomicky propojené subdodavatele," uvedla. Sdružení podle ní vyplácelo mzdy, které nejsou v místě a čase obvyklé, a to zejména u vedoucích pracovníků, chybí i dokumentace o klientech sociálních služeb. Po ukončení kontroly ze strany finančního úřadu a došetření celé věci bude částka zřejmě kvalifikována jako nezpůsobilý výdaj. V takovém případě bude muset kraj peníze vrátit.

Nakládání s penězi ve sdružení kontroloval podle Petráčka i kraj a opakovaně vedení LRS na nedostatky upozorňoval. Sdružení podle Petráčka například vyplácelo nezvykle vysoké odměny. "Terénním pracovníkům platili třeba 50.000 korun, přitom jiné organizace vyplácejí kolem 15.000," řekl Petráček. Přemrštěné byly podle něj náklady na provoz nebo na pronájem automobilů. Kraj mimo jiné zjistil, že sdružení platilo za pronájem prostor pro komunitní centrum radnici v Tanvaldu 1000 korun za rok, kraji ale přeúčtovávalo nájem 24.000 korun. Kraj připravuje na sdružení trestní oznámení, čeká ale, až dodá vyúčtování a zda vrátí dotaci.

Ukončení práce sdružení způsobilo v některých městech problémy. Skončila mimo jiné třeba terénní pracovnice zajišťující pomoc lidem ze sociálně vyloučených lokalit v Novém Boru na Českolipsku, kde se loni vyostřilo soužití majority s romskou menšinou. "Sháníme dotace a jiné zdroje, abychom mohli tuto důležitou službu ve městě obnovit sami," uvedl starosta Nového Boru Jaromír Dvořák. Také v Tanvaldu chtějí komunitní centrum zachovat. "Je to velmi užitečný projekt, chodily tam desítky dětí, hledáme proto organizaci, která by projekt převzala," řekl starosta Petr Polák.

Petráček přiznává výpadek těchto důležitých programů, kraj ale podle něj vypsal nové výběrové řízení na jejich zajištění, a tak věří, že od března budou pokračovat. "Oslovili jsme několik sdružení z Libereckého kraje i mimo něj, aby se do řízení přihlásili," řekl Petráček. V minulosti bylo podle něj romské sdružení jediným uchazečem a tomu se chce nyní kraj vyhnout. Projekt podle Petráčka skončí v letos v listopadu, kraj ale už nyní jedná s ministerstvem práce o jeho pokračování.

zdroj: ČTK