Semilská nemocnice nebude mít od ledna akutní lůžka na interně

Městská nemocnice v Semilech přestane příští rok v lednu poskytovat akutní lůžkovou péči na interním oddělení. Nemá dost ékařů. Akutní interní lůžka budou nahrazena následnými. ČTK to dnes řekla ředitelka nemocnice Alena Kuželová. V krátké době tak přijde Liberecký kraj kvůli nedostatku lékařů o druhou lůžkovou internu, od ledna ji bude mít jen šest z osmi nemocnic v kraji. 

Podle Kuželové jde o celostátní problém. Zejména menší nemocnice internisty shánějí velmi těžko. "Lékaři odcházejí do důchodu, soukromých praxi nebo zahraničí, navíc o obor není zájem," uvedla. 
    
Už od září akutní lůžkovou péči na interně neposkytuje soukromá nemocnice ve Frýdlantu na Liberecku, což způsobilo problémy nemocnici v Liberci. Kapacita oddělení s 84 lůžky v největší krajské nemocnici náporu pacientů nestačí, denně je v průměru hospitalizováno 20 pacientů z Frýdlantska. Proto bude muset Liberec pro potřeby interny využít i lůžkovou část kožního oddělení. 
    
Ve Frýdlantu bylo na interně 35 akutních lůžek, v Semilech jich je 31. Podle ředitelky semilské nemocnice by ale v jejich případě tak velké problémy nastat neměly. Slibuje zachování nepřetržité interní péče v nemocnici. "Pojede dál interní ambulance v pracovní době a mimo pracovní dobu bude nonstop zajištěna služba internisty," uvedla Kuželová. To umožní, aby záchranná služba do nemocnice nadále mohla vozit pacienty ze Semil a okolí. To samé platí i pro nemocné, které přivážejí jejich příbuzní nebo známí. 
    
Prvotní vyšetření provedou lékaři v Semilech a na oddělení si ponechají pacienty, kteří potřebují hospitalizaci maximálně na den. K dispozici budou tři takzvaná expektační lůžka. Pacienti vyžadující delší péči převezou sanity do okolních nemocnic, zejména do Jilemnice, Turnova a Jablonce. Na doléčení by se měli znovu vrátit do Semil. "První selekce je důležitá. Bohužel dochází často ke zneužívání záchranné služby a nelze zahlcovat okolní nemocnice tím, že k nim budou vozit všechny pacienty, to by nepojaly," řekla Kuželová. Loni bylo na interně v Semilech hospitalizováno přes 1300 pacientů a v ambulancích provedli přes 15.000 vyšetření. 
 
zdroj: ČTK