Slavnosti slámy v Českém ráji budou letos ve znamení fantasy

Slavnosti slámy Slamák v Českém ráji budou letos ve znamení fantasy. V oblíbeném rekreačním areálu Šťastná země nedaleko Karlovic na Semilsku dokončují dobrovolníci nejen obří slaměné bludiště v podobě hradu, ale také desítky slaměných soch. Šikovné ruce mladých výtvarníků mění obyčejnou slámu v oblíbené postavy a zvířata známá z fantasy filmů, jako jsou Pán prstenů, Letopisy Narnie nebo Eragon.

"Návštěvníci tady už o víkendu najdou enta, jednorožce, uprostřed slaměného labyrintu na ně čeká Mínotaurus, a najdou tu řadu dalších postav. Hlavní dominantou ale bude drak," řekl ČTK programový manažer Erik Černý. Drak by podle něj měl mít po dokončení rozpětí 40 metrů a bude celému areálu dominovat. Slaměné sochy jsou rok od roku propracovanější a mladí výtvarníci se pouštějí do stále složitějších a větších děl. "Autory jsou většinou studenti a absolventi uměleckých škol, hlavně šperkařské z nedalekého Turnova," uvedl Černý.
 
Na slaměné bludiště v podobě hradu, labyrint a sochy spotřebují ve Šťastné zemi kolem 300 velkých balíků slámy a zhruba stejný počet těch malých. "Se slámou jsme měli letos docela problémy, náš tradiční dodavatel jí neměl tolik, kolik jsme potřebovali, naštěstí se ji podařilo dokoupit jinde," poznamenal Černý. Na vině je podle zemědělců suché počasí - slámy je mnohem méně než v jiných letech.
 
Slavnosti slámy začínají v sobotu a potrvají tři týdny. Ve Šťastné zemi se uskuteční už podvanácté. Za ty roky výrazně změnily podobu. Zatímco ještě před několika lety byly hlavním tahákem víkendové akce, postupně zájem poklesl a i v týdnu chodí zhruba stejný počet lidí. "Proto jsme od velkých akcí upustili, jsou tu ale soutěže, workshopy a výtvarné dílny, které návštěvníky zabaví každý den," řekl programový manažer parku. Už podruhé se neuskuteční ani rajčatová bitva, kterou loni organizátoři kvůli klesajícímu zájmu zrušili. "V neděli se ale mohou návštěvníci těšit na kapelu Kryštof a Richarda Krajča," dodal.
 
zdroj: ČTK