Správně vybavené kolo měl jen každý desátý

Jablonec nad Nisou - Také na konci prázdnin městští strážnici s Týmem silniční bezpečnosti LK prověřili, jak cyklisté dodržují pravidla. Zatímco v červenci jen dva ze 34 cyklistů měli správně vybavená kola, tak na konci srpna byla situace ještě smutnější – pouhých pět z 52. Jablonecká MP kontrolovala cyklisty na hrázi mezi 1. a 2. přehradou v rámci preventivní akce KOLO. 

Akce KOLO probíhala od 9 do 16 hodin a během této doby zastavili strážníci společně s Týmem silniční bezpečnosti LK 57 cyklistů. „Správnou a kompletní výbavu kola však mělo pouze pět z nich. Ti odjížděli od stánku městské policie s odměnou v podobě cyklistické lahve. Strážníci hříšníkům, kteří neměli úplnou povinnou výbavu, částečně kola dovybavili odrazkami na šlapky a do výpletu kol,“ konstatuje Miloslav Lejsek z oddělení prevence kriminality a vzdělávání MP Jablonec nad Nisou. 

Tým silniční bezpečnosti se zaměřil na kontrolu správného nošení helem. „Zájemci si mohli vyzkoušet i chůzi s brýlemi, které simulují požití alkoholu nebo drog,“ dodává Lejsek s tím, že vzhledem k výsledkům obou prázdninových preventivních kontrol počítá městská policie s jejich opakováním. 

„Opět šlo o prevenci, ale v případě ostré kontroly by mohli strážníci nebo policisté udělit nedbalým cyklistům za jízdu na nevybaveném kole a bez helmy pokutu až do výše 2 000 korun,“ opakovaně upozorňuje ředitel MP Roman Šípek. Podle jeho slov, musí mít každý cyklista do 18 let podle silničního zákona na hlavě přilbu. Pro dospělé helma ze zákona povinná není, ale odborníci ji doporučují. 

Správně vybavené kolo má mít:
1.    dvě na sobě nezávislé brzdy
2.    oranžové odrazky v paprscích kol a pedálech (nebo reflex)
3.    přední bílá a zadní červená odrazka
4.    zaslepené konce řídítek
5.    za snížené viditelnosti:
-    přední bílý světlomet
-    zadní červené světlo
-    zdroj elektrického proudu