Stará světla se mění za úsporná ledková

Jablonec nad Nisou - Jakmile skončí ve městě jarní úklid, začne oddělení správy komunikací pracovat na obnově vodorovného dopravního značení. Pokračovat se bude také ve výměně starého osvětlení za moderní a úsporná ledková světla. I tady se však musí šetřit, proto se plánovaná pětimilionová částka musela snížit na miliony tři. Nově však bude nasvícená hodně dopravně zatížení kruhová křižovatka ulic Rýnovická – Tovární – Želivského nebo křižovatka ulic Ladova – Belgická – Československé armády. 

Bezpečnost silničního provozu, zvláště pak chodců, zvýší nově nasvícené přechody. Čtyři takové se v Jablonci objeví i díky Nadaci Jablotron. „Ta poskytla příspěvek ve výši 68.595 korun, který město využije k nasvětlení přechodů pro chodce v ulici Palackého, kde budou nasvícené dva na křižovatce s ulicí Riegrova, jeden ve Mšeně u domu pro seniory a další v ulici Ladova na křižovatce s ulicí Jezdecká. Místa jsme vybrali po dohodě se zástupci nadace a konzultaci se správcem veřejného osvětlení, technickými službami,“ vysvětluje Martin Černý.  

Jablotron věnoval 123.000 korun na nasvětlení dvou přechodů už v roce 2011. Konkrétně šlo o přechody v ulici Mánesova, a to na křižovatce s ulicí Pod Skalkou a u další s ulicí Smetanovou. V Jablonci nad Nisou je včetně okružních křižovatek celkem 81 nasvícených přechodů, což prokazatelně zvýšilo bezpečnost chodců. Proto se město i nadále snaží jejich počet rozšiřovat. 

Veřejné osvětlení včetně nasvícení přechodů ve městě spravuje společnost TSJ. V provozu je 4100 hodin ročně se spotřebou 2,5 milionu kWh a město za něj dlouhodobě platí 16 milionů korun ročně.

Foto ilustrační