Stolní hry a hlavolamy neztrácejí popularitu ani v době počítačů

Stolní společenské hry a hlavolamy neztrácejí popularitu ani v době počítačů. Navzdory elektronickým médiím jdou stále na odbyt, nejvíc se prodávají před Vánocemi. Na rozdíl od počítačů, tabletů a mobilních telefonů pomáhají vytvářet mosty mezi generacemi. Hlavně pro seniory je to cesta, jak navázat komunikaci s vnoučaty. Právě to je důvod, proč hry nejčastěji nakupují právě senioři a nejvíc her a hlavolamů se prodává před Vánocemi, řekl dnes ČTK Bohumil Ketza ze společnosti Mindok.

V libereckém science centru iQLandia si dnes mohli návštěvníci vyzkoušet a zahrát pod dohledem zkušených lektorů zhruba sedm desítek her. Na výběr byla zábava pro všechny generace. Zabavit se mohla batolata, teenageři i senioři. Hry nejsou věkově omezené. Zdánlivě jednoduchý hlavolam pro malé děti umí zabavit i dospělého. Nejde totiž o hry, které jednou složíte a odložíte. "Ty hlavolamy jsou jednoduché a chytlavé, postupně se ale prokousáváte ke složitějším zadáním," vysvětlil Ketza.
 
Do iQLandie si dnes přicházely zahrát celé rodiny s dětmi, šanci mají ještě v neděli. "Každý rok kupujeme dětem k Vánocům nějakou hru, je dobré, že tady můžeme najít inspiraci a hlavně si hru vyzkoušet. Nekupujeme pak zajíce v pytli, není to totiž právě levná záležitost," řekla ČTK maminka, která s dětmi zasedla ke hře Hodina duchů. Běžné hry se prodávají za ceny kolem 500 korun, náročnější mohou ale stát i více než dvojnásobek.
 
Společenské hry nejsou jen zábavou, rozvíjejí logické myšlení, prostorovou představivost, koncentraci, učí ale také strategii a plánování. Velký zájem dnes budila především stolní varianta oblíbené počítačové hry World of Tanks, ale také třeba Záchranáři. Tato hra přitom není klasickou soutěží o to, kdo vyhraje, ale učí hráče spolupracovat. "Vyhrají buď všichni, protože se z hořícího domu zachrání, nebo nikdo," vysvětlil Ketza.
 
Hitem loňského roku byli Tučňáci na ledu a stále si drží pozici nejprodávanější hry. Oblíbené jsou ale například i hry z oblasti fantasy, populární jsou také Příběhy z kostek. Devět hracích kostek s obrázky se rozhodí a hráči na základě obrázků postupně rozvíjejí příběh. Hra v podstatě nemá věkové omezení ani pravidla. "Je to ideální zábava na cesty, pro dlouhé zimní večery. Já ji používám, když chci někde prolomit ledy," dodal Ketza.
 
zdroj: ČTK