Turnov dokončuje výstavbu waldorfské školky za 20 mil. Kč

Turnov dokončuje výstavbu nové waldorfské mateřské školy pro 50 dětí, město za ni zaplatí přes 20 milionů korun. Stavba by měla být hotová do konce července. ČTK to dnes řekl investiční technik města Jiří Vocásek. Děti by do školky měly začít docházet od září. 

Školka měla být původně dokončená už v červnu, zpoždění způsobilo neočekávaně dlouhé vysychání betonu. "Kvůli vlhkosti nemůžeme pokládat podlahy. Kdybychom to udělali, firma by nám na to nedala záruku," uvedl Vocásek. Podle něj se musí dodělat ještě kuchyň a namontovat nábytek. 
   
O výstavbě nové školky se v Turnově mluvilo minimálně deset let. Předchozí budova postavená před 40 lety byla už ve velmi špatném stavu. Byla za hranicí životnosti a opravit ji nešlo. Dovnitř zatékalo, chyběla tam izolace a vytápění akumulačními kamny bylo velmi drahé. Starou budovu proto dělníci loni zbourali a místo ní postavili novou. 
    
Zhruba rok tak děti ze školky musejí docházet do provizorních prostor, azyl našly v hotelové škole. "Vyšli nám tam maximálně vstříc, jsme spokojení, i když to bylo náročnější na provoz," uvedla ředitelka waldorfské školky Hana Lamačová. Komplikací například bylo, že třídy dětí byly ve druhém patře a u hotelové školy není zahrada. 
    
U nové školky budou mít děti i novou zahradu, bude v přírodním stylu. "Děti ji budou poznávat pocitově, proto terén nebude rovný," uvedla ředitelka. Vedle herních prvků tam bude vrbová chýše, kmen propojující dva kopce nebo zídka a klády k sezení. I zahrada by měla být hotová do návratu dětí. "Termín je do 23. srpna," upřesnil investiční technik města. Za zahradu město zaplatí dalších skoro 700.000 korun. 
    
V Turnově je devět mateřských škol včetně waldorfské. K dispozici v nich je 550 míst. Na rozdíl od jiných měst se Turnovu daří najít místo pro každé dítě starší tří let. Po letních prázdninách do školek nastoupí 167 nových dětí, z toho 18 bydlí mimo město. I v Turnově byl ale letos větší zájem, než je kapacita školek. Ředitelé nepřijali 31 dětí mladších tří let z Turnova a 23 mimoturnovských. 
 
zdroj: ČTK