Údržba školních budov přijde na 16 milionů korun

Opravy v jabloneckých školách letos přijdou městský rozpočet na 16 milionů. Celkem město Jablonec nad Nisou vlastní budovy a pozemky 18 mateřských a 9 základních škol a objekty základní umělecké školy a domu dětí a mládeže.   

Vedle zateplování školních budov a výměny jejich oken, což jsou rozsáhlé stavební akce financované z kapitoly investic a dílem z evropských dotací, dochází i k opravám školských objektů za peníze výhradně z rozpočtu města určené na údržbu majetku. Z těchto peněz se pravidelně rekonstruují například sociální zařízení na jednotlivých školách, opravují střechy, kotelny, hřiště a provádějí další údržbové práce. Letos si tyto práce na školách a školkách vyžádají téměř 16 milionů korun. 

Hřiště, toalety i šatny

Většina stavebních prací se dělá v době letních prázdnin, kdy děti ve školních budovách vystřídají řemeslníci. Ještě v letošním roce si ale užijí nové školní hřiště děti v základní škole Pivovarská. „Nový povrch se začíná dělat už v těchto dnech a mělo by být hotovo do konce května,“ potvrzuje Václav Kotek, vedoucí odd. správy objektů jabloneckého magistrátu. Během prázdnin pak dojde v Pivovarské ještě na opravu střechy. V plánu je letos výměna oken ve škole v ulici J. Hory a v Janáčkově ulici na Vrkoslavicích, oprava stropů v dolní kokonínské škole, další etapa oprav toalet v ZŠ Pasířská, Mozartova a Liberecká. V základní škole Arbesova by mělo dojít k úpravám šaten. „Všechny zmíněné stavební práce jsou financovány z městského rozpočtu. Stejně jako v případě komunikací, je i údržba objektů nekonečný příběh. Musíme proto vždy pečlivě vážit jednotlivé potřeby na jedné straně a finance na straně druhé. To je stejné jako s penězi v rodinném rozpočtu, nejde všechno najednou,“ dodává náměstek Vele.